26 / 02 / 2024

Turizm ve otel piyasasının 2021 karnesi!

Turizm ve otel piyasasının 2021 karnesi!

Vizyon Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Gülbaş, '2021 Yılı ve Sonrası Turizm (Otel) Piyasası Analizi' başlığıyla hazırladığı raporda, Türkiye'nin turizm sektörünü değerlendirdi. Vizyon Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Gülbaş, '2021 Yılı ve Sonrası Turizm (Otel) Piyasası Analizi' başlıklı önemli bir rapor hazırladı. 

Turizm ve otel piyasasının 2021 karnesi!
Mete Gülbaş 

Rapor kapsamında, Türkiye'deki otellerin doluluk oranları, turizmden elde edilen gelir ve ziyaretçi sayısı verilerine yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi şeklinde ilan ettiği Kovid-19 salgını, hareketliliği büyük oranda kısıtlaması sebebiyle ilk sırada turizm sektörü olacak şekilde pek çok şektörü olumsuz etkiledi. Kovid-19 salgınından önce Türkiye, turizmde pozitif yönde bir eğilim kaydediyordu. 

Raporda yer alan verilere göre, Türkiye'de 2019 yılında turizmin gayrisafi milli hasılaya doğrudan katkısı 37,5 milyar dolar oldu ve 51,9 milyon ziyaretçi turist ile 34,5 milyar dolar gelir ile son 9 senedeki en yüksek rakamlar kaydedildi. Türkiye, 2019'da Dünya Turizm Örgütü’ne göre ziyaret eden turist sayısı kapsamında, dünyada ilk 10 turizm destinasyonu arasına yerleşti.

Turizm ve otel piyasasının 2021 karnesi!

"Gerek salgın temelli bireysel çekinceler gerekse devletlerin seyahat kısıtlamaları bir araya gelerek, bu dönemde turizm sektöründe şiddetli bir daralma yaratmıştır. Pandeminin getirdiği ekonomik çalkantılar, yüksek enflasyon oranları tüm dünyada etkili olmaya devam ediyor. Bunlara ek olarak rapor tarihi itibariyle Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri harekâtın özellikle Türkiye turizmi üzerinde önemli etkileri olacağı düşünülmektedir" ifadelerine yer verilen raporda, 2020'de uygulanan kısıtlamalar ve kapanmaların hem ulusal hem de yerel turizm hareketlerini önemli oranda küçülttüğü belirtildi. 

Türkiye'de Akdeniz çanağında yer alan Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelere benzer şekilde yüzde 65,7 oranında kayıp yaşandığına dikkat çekilen raporda, "2020 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 71 azalmıştır. Böylece 2019 yılında 51,7 milyon kişi olan gelen turist sayısı 2020 yılında 15 milyon kişi olarak gerçekleşmiştir. Turist sayısı 36,7 milyon kişi azalmıştır" ifadelerine yer verildi. 


Geri Dön