17 / 06 / 2024

Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

Reel bir yatırım şeklinde konutlar 11.5 senede yüzde 393’lük toplam getiriyi buldu. Hatta son bir senede Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisi haline geldi. Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşesinde konut sektörünü ve borsayı kaleme aldı.

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Konut zirvedeyken, borsa niye dipte?' başlıklı yazısı...

Şirketlerin piyasa değeri düşüklüğüne konut fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar net bir belirti. Reel bir yatırım şeklinde konutlar 11.5 senede yüzde 393’lük toplam getiriyi buldu. Hatta son bir senede Türkiye konut fiyatlarında dünya birincisi haline geldi. 

 Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

-Bu getiriye, ev fiyatlarının yüzde 5’i kadar görülen senelik kira gelirleri eklendi. 11.5 sene için yüzde 60 reel bir getiri düşük de değil, yüksek de değil. Olması gerektiği seviyelerde.

 Türkiye konut fiyatlarında dünya lideri!

-Fakat neresinden bakılırsa bakılsın şirketleri temsil eden hisse senetlerinin performansını üçe katlayan ev fiyatları gerçeği değiştirilemez. Ev fiyatlarında dünya lideriyken, hisse senedi performansında dünya sonuncusu konumundayız. Ya Türkiye’de ev fiyatları çok arttı ya da hisse senedi fiyatları çok düştü. Uluslararası fiyatlar ise borsanın çok düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Konut fiyatları niçin yükseliyor? Nereye kadar yükselir?

Türkiye'de konut talebi canlılığını koruyor!

Konut fiyatlarına pandemi dopingi!

2021 yılının ilk 6 ayında kaç konut satıldı?


Geri Dön