14 / 04 / 2024

Türkiye'de taşınma oranı yüzde 42 arttı! 

Türkiye'de taşınma oranı yüzde 42 arttı! 

Armutcom'un nakliye alanında özelleşen markası RahatTasincom'un yayınladığı verilere göre; Türkiye'de 1 Temmuz – 31 Aralık 2020 arası taşınma oranları yüzde 42 arttı. Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut’un ve nakliye alanında özelleşen markası RahatTasincom ’un her 6 ayda bir düzenli olarak yayınladığı “Türkiye Taşınma Dosyası” verileri yayınlandı. Açıklanan verilere göre, taşınma oranının yılın ikinci yarısında 208 bin 948 talep ile yüzde 42 büyüdüğü belirlendi. Pandemi nedeniyle yılın ilk yarısında görülen düşüş, yılın ikinci yarısında yaşanan artışla büyümeye geçti.

İzmir ve Ankaralılar Beşiktaş’ı tercih etti 

İstanbul’da bir evden diğerine taşınma maliyeti, 3+1 evlerde yüzde 19, 2+1 evlerde ise yüzde 18’lik bir artış yaşandığı gözlendi. Taşınma hareketliliğinin yüzde 44’ü Anadolu Yakası’nda yüzde 56’sı Avrupa Yakası’nda yaşanırken, İstanbul’un en çok taşınma hareketliliği yaşanan ilçeleri; Kadıköy, Ümraniye, Maltepe, Pendik ve Üsküdar oldu. Geçtiğimiz altı aylık dönem içinde İstanbul, en çok Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya’ya göç verdi. İstanbul’a  Ankara  ve İzmir’den en çok göç alan semt ise Beşiktaş oldu.

Türkiye de taşınma oranı yüzde 42 arttı! 

Ankaralılar site ve yeni konutlara taşınıyor  

RahatTasincom'un verilerine göre, 2020 yılının ikinci yarısında Ankara’da yeni site ve villaların yapıldığı Etimesgut ilçesi uzun bir aradan sonra Yenimahalle’yi geride bırakarak en çok taşınılan ilçe oldu. Ankara’da 3+1 büyüklüğündeki bir eve taşınmanın maliyeti yüzde 25, 2+1 eve taşınmanın maliyeti ise yılın ilk yarısına göre yüzde 17 arttı. Yeni yılda Ankara’dan göç edenler ise İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla ve Mersin’e taşınmayı tercih etti.

Deprem sonrası İzmir’de taşınma hareketliliği arttı.  

İzmir’de taşınma yoğunluğunu en çok yaşayan ilçe Karşıyaka olurken, Buca, Bornova, Karabağlar ve Bayraklı da hareketli ilçeler arasında yer aldı. Taşınma maliyeti konusunda en büyük artış ise İzmir’de yaşandı. İzmir’de 3+1 eve taşınmanın bedeli yüzde 33, 2+1 eve taşınmak ise yüzde 26 oranında arttı.  İzmir  Bayraklı'da taşınma hareketliliği yüzde 26 artarken, Bayraklı'dan göç edenlerin Kasım ayından bu yana geçen döneme göre kıyaslandığında 2 kattan fazla olduğu belirlendi. 

Çeşme ve Bodrum popülerliğini koruyor 

İstanbul, Ankara ve İzmir’den göç, genel talep büyümesiyle paralel şekilde artmaya devam etti fakat İzmir’den göç normal büyümenin yüzde 6 üzerinde seyretti. Çeşme'ye taşınanlar, beklenenden 3 kat fazla arttı. Muğla ise bu sene de tüm ilçelerine göç aldı. Bodrum’daki taşınma hareketliliği yüzde 32 artarken, bu hareketliliğin yüzde 62’sini Bodrum’a taşınıp yeni bir hayat kurmak isteyenler oluşturdu.

Türkiye de taşınma oranı yüzde 42 arttı! 

Daha küçük evlere taşınmaya başladık 

Son altı aylık verileri inceleyen RahatTasincom’da taşınmalar yine en çok cumartesi günü gerçekleşti. Taşınmaların yüzde 62’sinde sadece büyük eşyanın paketlenmesi istenirken tüm eşyaların paketlenmesini talep edenlerin oranı yüzde 20 oranında olduğu görüldü. En çok taşınma talebi 2+1 evler için gelirken, pandemi etkisiyle totalde daha küçük evlerin tercih sebebi olduğu görüldü. 3+1 evlere rağbet yüzde 4 azalmakla birlikte, 1+1 evlere rağbet yüzde 4 olarak arttı.

RahatTasincom 2020 yılının ikinci yarısında, 10.957 çamaşır makinesi, 7887 bulaşık makinesi, 246 kasa, 312 koşu bandı, 211 piyano, 31 gitar, 286 mikrodalga, 1116 çeyiz, 5538 hurç, 3243 fırın, 21 davul fırın, 12877 buzdolabı, 20 köpek kulübesi ve 90 tane arı kovanı taşıdı.  
 

Kovid-19 sonrası taşınmalar yüzde 107 arttı!


Geri Dön