24 / 04 / 2024

Turner'den şantiyelerde tedarik sıkıntısına ve maliyet artışına çözüm geldi!

Turner'den şantiyelerde tedarik sıkıntısına ve maliyet artışına çözüm geldi!

Turner'in Türkiye Direktörü Mehmet Sami Kılıç, hızlı artan maliyetler ve malzeme tedarik sıkıntısına çözüm buldu! Kılıç, “Dönem daha planlı inşaat yapmak, tedarik sürecini iyi planlayarak israfı önleyen Yalın İnşaat yöntemlerini kullanmak" dedi.Hızlı artan maliyetler ve malzeme tedarik sıkıntısı inşaat şantiyelerini dara soktu. Konuyla alakalı çözümlerini açıklayan Turner'in Türkiye Direktörü Mehmet Sami Kılıç, yerli malzeme oranının artırılması gerektiğine vurgu yaparak, “Dönem daha planlı inşaat yapmak, tedarik sürecini iyi planlayarak israfı önleyen Yalın İnşaat yöntemlerini kullanmak” dedi.

Dünyada Rusya ve Ukrayna Savaşı ile kızışan malzeme tedarik sıkıntısı ve ekonomik hareketlenmeler sonucu artan maliyetler, şantiyeleri dara soktu. Türkiye’de İFM gibi büyük projelerin inşaat ve proje yönetimini gerçekleştiren Amerikalı inşaat devi Turner, meydana gelen sıkıntılara ilişkin çözümlerini anlattı! Turner'in Türkiye Direktörü Mehmet Sami Kılıç, yerli malzeme oranının artırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Ayrıca dönem, daha planlı inşaat yapma ve tedarik sürecini iyi planlayarak israfı önleyen Yalın İnşaat’a öncelik verme dönemi.” dedi.

Turner den şantiyelerde tedarik sıkıntısına ve maliyet artışına çözüm geldi!

İnşaat maliyetlerindeki yaşanan artışın; proje teslimi, tasarım süreçleri ve malzeme seçimlerinde değişimlere neden olacağına dikkat çeken Mehmet Sami Kılıç, süreç hakkında önerilerini şu sözlerle  ifade etti:

“İhtiyaca göre, uygun zamanda, daha planlı inşaatlar yapılması gereken bir dönemdeyiz. Malzemeler projenin ihtiyacına göre mimar / işveren / yüklenici ile birlikte seçilmeli ve tedarik süreci iyi planlanmalı. İthal malzemelerin kullanımı azaltılarak, yerli malzemelerin kullanımında artış sağlanabilir. Hammadde tedariğinde iç piyasaya öncelik verilerek, iç piyasada inşaat malzeme fiyat artışları belli ölçüde kontrol altında tutulmaya çalışılabilir.  İnşaat sektöründeki israfın diğer sektörlere göre daha fazla olduğu da düşünülürse, entegre proje teslimi, modüler inşaat, sürdürülebilir inşaat ve yalın yönetim gibi anlayışların sektörde yaygınlaşması beklenebilir.”

Turner den şantiyelerde tedarik sıkıntısına ve maliyet artışına çözüm geldi!

YALIN İNŞAAT İLE BİRLİKTE PROJE SÜRELERİ KISALIYOR

Yalın İnşaat modelinin işin süresine katkısını bir örnekle anlatan Mehmet Sami Kılıç, “Türkiye’nin en yüksek binasında yaklaşık 1 yıllık bir sürede sunum kapama süresi ortalama 9 günden 7.73 güne geriledi. Sadece bu değişimdeki süre farkının bile maliyete yansıması kaçınılmazdır.” dedi.

Just in Time- JIT'in, proje değişikliklerine ve işverenin taleplerine çevik yanıt verebilmeye olanak sağladığına dikkat çeken Mehmet Sami Kılıç şunları söyledi:

“Yalın anlayışın bir parçası olan tam vaktinde (Just In Time- JIT) üretim veya tedarik, malzeme ve girdi fiyatlarının yönetilebilir oranlarda değiştiği ortamlarda depo maliyetlerini, bekleme sürelerini, hatalı imalatları, gereksiz işçilik ve nakliye maliyetlerini azaltarak tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca, JIT, proje değişikliklerine ve işverenin taleplerine çevik yanıt verebilmeye olanak sağlamaktadır. Maliyetlerin çok yüksek oranda arttığı durumlarda, JIT ile elde edilen avantajlar yerine maliyet artışından az etkilenme yolu da paydaşlar tarafından seçilebilmektedir. İnşaat firmalarının stoklu çalışmayı tercih ettiği bu tür ortamlarda; projelendirme süreçlerinin erkene çekilmesi, malzemelerde ve süreçlerde standartlaştırmanın sağlanması, daha katılımcı bir yönetim anlayışının uygulanması ve sıkı bir planlama yapılması gerekecektir.”

Turner den şantiyelerde tedarik sıkıntısına ve maliyet artışına çözüm geldi!

SEKTÖR KÜÇÜK PROJELERE YÖNELEBİLİR

Meydana gelen sıkıntıların inşaatta ölçek kavramını da değiştirebileceğini belirten Kılıç, “Birkaç yıl önce daha geniş, lüks ve büyük çaplı konut veya inşaat projeleri yapılırken, maliyet artışları nedeniyle daha küçük çaplı, az maliyetli ve sürdürülebilir projelerin artması beklenebilir. Biz profesyonel proje yönetimi hizmeti sunarken büyük ya da küçük proje ayrımı yapmıyoruz. Hepsi aynı modelleme ile yönetiliyor. Ancak yüklenici yatırımları söz konusu olduğunda sektörde daha küçük projelere rastlamak artık daha mümkün görünüyor.” dedi.


Geri Dön