29 / 05 / 2024

Tuşba İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi tamam!

Tuşba İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi tamam!

Van'ın Tuşba İlçesi Belediyesi’nin, mega projelerinden biri arasında yer alan Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi tamamlandı.Van'ın Tuşba İlçesi Belediyesi’nin, mega projelerinden biri olan İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi tamamlandı. Parkta incelemelerde bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, "Sahil bandının tamamında, yürüme yolları, bisiklet yolları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları yer almaktadır. Sahil şeridi, bakımsız ve kaderine terk edilmiş durumundan modern sahil konumuna getirildi"dedi.

Tuşba Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından bataklık ve çöplük alanları projelendirilip hayata geçirdiği modern tesisleri vatandaşın hizmetine açıyor. Sosyal ve kültürel tesislerin yanı sıra, mesire alanları, halk plajı, spor tesisleri, tarımsal projeler, parklar ve yeni modern yaşam alanları meydana getiren Tuşba Belediyesi, 15 Temmuz Şehitler Parkı, İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Projesi, Van Evleri ve Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı ile turizm açısından yeni çekim ve cazibe merkezleri oluşturmayı sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'nda destek verilen ve bölgenin kalkınmasına çok önemli bir katkı sunacak İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap Proje alanında DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ile beraber incelemeler gerçekleştiren Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, İlkbahar ile birlikte resmi açılışı gerçekleştirilmesi planlanan projenin, yerel yatırımcıların amaçlandığı ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacağının altını çizdi. Sahil hattında yapılan oyun parkları, spor sahaları, dinlenme alanları, mesire yerleri, kafeterya ve çay bahçeleri ile yürüyüş ve bisiklet parkurları bölge ekonomisine bir katma değer ortaya çıkarağını belirten Başkan Akman, “Bu katma değerle ortaya çıkacak olan iş gücü ihtiyacı, yerelden sağlanarak istihdam sorununun çözümüne bölgesel düzeyde katkı sağlayacak'' şeklinde konuştu. 

Daha önceleri sahipsizlikten şehrin tamamen hafriyat döküm alanı olarak bilinçsizce kullanılan kıyı şeridinin dinlenme, eğitim, eğlence ve piknik alanı olarak halkın hizmetine açıldığını sözlerine ekleyen Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, binlerce insanın aynı anda farklı etkinlikler gerçekleştirdiğinden bahsetti. Başkan Akman, "Sahil bandının tamamında, yürüme yolları, bisiklet yolları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları yer almaktadır. Sahil şeridi, bakımsız ve kaderine terk edilmiş durumundan modern sahil konumuna getirildi" açıklamasında bulundu. 

İskele Sahil Rekreasyon 2. Etap'ının yaşam alanında büyük boy ağaçların dikildiğini sözlerine ekleyen Başkan Akman, "İskele Sahil Rekreasyon 2. Etabı toplam 84 bin metrekare yeşil alana sahiptir. Bin 350 metre kıyı şeridinde, 7 metre genişliğinde taş tahkimat, kıyı şeridi boyunca renkli yürüme bandı, 2,5 metre genişliğinde renkli beton bisiklet yolu, bir adet plaj futbolu sahası, bir adet plaj voleybolu sahası, değişik tasarımlı kent mobilyaları, Van'ın simgesi olan Van Kedisi ile İnci Kefali (Van Balığı) figürlerinin bulunduğu meydanlar, çocuk eğlenme alanları, macera parkurları, bitkisel doku ürünleri, otomatik sulama sistemleri, dinlenme, eğlence ve piknik alanları yer alıyor. Bu mega projemiz tamamlandı. Bir aksilik olmaması durumunda bu mega projemizi, inşallah ilkbahar mevsimi ile birlikte düzenleyeceğimiz bir törenle halkımızın hizmetine sunacağız" diye konuştu. 

DAKA Genel Sekreteri İbrahim Güray ise İskele Sahil Bandı Projesi’nin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'nda destek verildiği bir proje olduğunu sözlerine ekledi. Kendilerinin de çok önem verdikleri projenin yürütücüsü Tuşba Belediyesi'nce eksiksiz bir şekilde tamamlandığını sözlerine ekleyen Güray, "Dev eseri sorunsuz bir şekilde en ince ayrıntısına kadar planlayarak hayata geçiren Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve ekibine teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.
 


Geri Dön