16 / 04 / 2024

Ümraniye Ataşehir havaray!

Ümraniye Ataşehir havaray!

Ümraniye Ataşehir havaray hattının 11,1 kilometrelik hat uzunluğu ile yapılması planlanıyor. Bu hattın 2023 yılında devreye girmesi hedefleniyor. İstanbul'un diğer 7 noktasına yapılması planlanan havaray hatları ise haberimizde...
Ümraniye Ataşehir havaray!


İstanbul’da toplu taşımaya havaray desteği geliyor. Kısa mesafe olarak 8 ayrı hatta düşünülen sistem, mevcut trafiği ve yolları etkilemeden havadan sefer yapacak şekilde tasarlanıyor. İBB’nin açıkladığı yatırım planına göre, şehrin birçok noktasında hayata geçirilmesi planlanan havaray projeleriyle, alternatif ulaşım araçlarının devreye girmesi bekleniyor. 


‘Havada giden tramvay’ anlamına gelen havaray için İstanbul’da toplam 47.8 kilometrelik 8 ayrı hat belirlendi. Hatlardan 4 tanesi Anadolu Yakası’nda bulunurken, 4 tanesi de Avrupa Yakası’nda yapılacak. Sütunlar üzerinde hareket edecek olan havaray, böylece mevcut trafiği ve yolları da etkilemeyecek. Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, daha çok kısa mesafeli olarak düşünülüyor.


Projeler arasında 5.8 km’lik Beyoğlu-Şişli havaray hattı, 7.2 km’lik Sefaköy-Kuyumcukent-Havalanı havaray hattı ve 5.5 km’lik 4. Levent-Gültepe-Çeliktepe-Levent havaray hattı bulunuyor.

Avrupa yakası dışında Anadolu yakasında da havaray projeleri yer alıyor. Buna göre, Kartal-D/100 yoluna 3 kilometrelik havaray hattı yapılacak.


Ayrıca, 7.7 km’lik Sabiha Gökçen Havaalanı-Formula havaray hattı ve 3.6 km’lik Maltepe-Başıbüyük havaray hattı bulunuyor. 11.1 km’lik Ümraniye Ataşehir havaray hattı da projeler arasında yer alıyor. Bu hattın 2023’te tamamlanması planlanıyor.


Havarayların minibüsçüler tarafından işletilmesi planlanıyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıyabilecek olan sistemin duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika olacak. Belediye yetkilileri bu projelerin üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini, kısa zamanda ihaleye çıkarılacağını belirtiyor.


İstanbul Havaray Projesi hangi semtlerden geçecek!


Ataşehir – Ümraniye Havaray Hattı

Beyoğlu – Şişli Havaray Hattı

Kartal – D100 Havaray Hattı

Levent – Levent Havaray Hattı

Maltepe – Başıbüyük Havaray Hattı

Sabiha Gökçen – Formula Havaray Hattı

Sefaköy – Atatürk Havalimanı Havaray Hattı

Zincirlikuyu – Sarıyer Havaray Hattıİstanbul Büyükşehir Belediyesi havaray!
Havaray ne zaman?
İstanbul havaray projesi!
Havaray projesi!Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com


Geri Dön