13 / 04 / 2024

Unakıtan'dan emlak konut vaatleri

Unakıtan'dan emlak konut vaatleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, aday olduğu Eskişehir'de konut ve emlakta birbirinden ilginç vaat ve önerilerde bulundu. Unakıtan TOKİ ve kooperatifler için ne dedi? Yatırımcılara ne vaat etti?Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''TOKİ'yi kente daha fazla getirebiliriz, ancak ben özel sektörün de bu işle ilgilenmesini istiyorum'' dedi.

AK Parti Eskişehir birinci sıra milletvekili adayı da olan Bakan Unakıtan, Eskişehir'de konakladığı otelde Eskişehir Kooperatifler Birliğince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, kooperatiflerin bir sirküler sorunu olduğunu belirterek, o sorunun bir an evvel çözüleceğini kaydetti.

Kooperatifçilerin mevzuatlarla ve KDV ile ilgili sorularının olduğunu bildiğini ifade eden Bakan Unakatın, şöyle konuştu:''Bilgi akışı sayesinde bu sorunları çözeceğiz. Sizin şimdi bir kolaylığınız var. Maliye Bakanı Unakıtan sizinle birlikte. Başka yerlerin işi zor. Başka illerin kooperatifleri gelecek, randevu alacak, onların işi zor yani. Daha önceleri Eskişehir'in Gelirler İdaresine öneri götürmesi söz konusu değildi. Ancak, şimdi (Ankara'ya yaz bunu da unutmayalım) dediğim zaman, bütün öneriler Eskişehir'den gidecek.

Kooperatiflerin asıl meselesi arsa üretimidir. Eskişehir'in iki türlü konut ihtiyacı var. Bunlardan biri emeklilerin diğeri de öğrencilerin talebidir. Eskişehir'de ev almak için talep çok. Bu da fazla ev üretmekle olur. TOKİ'yi kente daha fazla getirebiliriz, ancak ben özel sektörün de bu işle ilgilenmesini istiyorum.''

Bakan Unakıtan, ABD'de öğrenci sitelerinin bulunduğunu belirterek, sitedeki evlerin bir oda, salon ve mutfaktan oluştuğunu bildirdi. ABD'deki öğrenci sitelerinin iyi para kazandırdığını anlatan Bakan Unakıtan, ''Eskişehir'de bu işler başlayacak. Hele ben birkaç yabancıya bunu söyleyeyim, koşa koşa gelirler. Eskişehir'i pilot bölge yapalım. Milli Emlak Müdürü'nü buraya çağırırım. O konuda bir çalışma yapalım. Arsa üretimi için Eskişehir'de bir pilot çalışma yapalım'' dedi.


Geri Dön