26 / 02 / 2024

Üsküdar'daki dönüşümde aksama yok!

Üsküdar'daki dönüşümde aksama yok!

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ilçenin 16 mahallesini ilgilendiren kentsel dönüşüm kapsamında projenin iptal edildiğine dair bazı duyumların yanlış olduğunu belirtti. Türkmen, ''Dönüşüm tıkır tıkır işliyor'' dedi.Üsküdar'ı ilgilendiren kentsel dönüşümle ilgili, planların iptal edildiğine dair bazı duyumların yanlış bir bilgi olduğunu belirten Belediye Başkanı Hilmi Türkmen," Boğaz'ı gören Üsküdar, Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer'de kottan 2 kat kazanılmıyor. Üsküdar'da bunu ekstra yaparsak diğer bölge planları da dikkate alındığında komple plan iptal edilebileceği düşüncesiyle siluet içerisinde yani Yavuztürk'te sorun yok. Siluet içerisinde bütün bu kotları yeniden düzenleme adına şu anda plan notlarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde ve muhtemel Şubat ayında bir karara bağlanacak" dedi. 


Bütün plan bölgelerinde en yüksek noktadan kotun alınacağım hatırlatan Türkmen, şunları söyledi: 


"Önümüzde 2 tane seçenek var. Boğaz'ı gören yerlerde (siluet içi alanlar) bina dört köşe ortalaması ve en düşük nokta değerlendirilecek. Kirazlıtepe'de, Çamlıca Camii eteklerinde 180 dönümlük bir araziyi kentsel dönüşüm kapsamına aldık ve  TOKİ  ile anlaştık. 16 Ocak'ta da ihalesini yaptık. Şimdi, vatandaşlarla bire bir görüşme safhasındayız. Temmuz ayında da inşallah temelini atacağız. Kentsel dönüşümde önemli olan sürecin başlaması. Bizim sahada en büyük hedefimiz bu plana göre yapılaşmanın başladığım millete canlı canlı göstermek. NATO yolu üzerinde inşaatımız devam ediyor. Ağustos sonu binalarımızı anahtar teslimi alacağız. Daha sonra, Birlik Camii yanındaki 38 dönümlük arsamıza başlıyoruz. Bu dönem sonuna kadar Üsküdar'da, sadece belediye olarak 3 ya da 4 yerde şantiye alanımız olacak ama halk bazında baktığımızda önemli inşaatlar başlayacak." 


'En yüksek emsal bizde' 

Yavuztürk'deki bazı vatandaşların sürekli inşaat firması Exen'i örnek gösterdiklerini söyleyen Türkmen, 'Başkamın Exen'e var, bize yok mu?' diye soruyorlar. Exen'in emsalinin Yavuztürk'ten daha düşük olduğuna dikkat çeken Türkmen, "Onun emsali 0.90'dır. Yavuztürk'ün ise 2 emsaldir. Exen'in tapusu 120 dönüm. Yavuztürk, Kirazlıtepe ya da Küplüce'nin Boğaz Koruma Yasasından çıkmasına gerek yok. Halk hep yüzde 15'e takılmış durumda. Emsal üzerinden gideceğiz. Bizim verdiğimiz emsal brüt, net değildir. İstanbul'da emsali bu kadar artan bir plan bölgesi yoktur. Denizi gören yerlerde Büyükşehir Belediyesi bir karar almış ve bekliyoruz" diye konuştu. 


Yapılan itirazların hep, 'neden 10 kat değil de, 5 kat' şeklinde olduğuna da vurgu yapan Hilmi türkmen, "Bu planlarda biz kamuya terk alacağız. Terk edilen yerde vatandaşın evi var. Önemi yok ki. Çünkü brütten emsal veriyoruz, yeşilde kalan vatandaşlarımız, konutta tapusu kadar yerini alacak zaten" dedi. İstanbul Gazetesi


Geri Dön