29 / 05 / 2024

Üsküdar'daki kaçak yapılarda elektrik, doğalgaz ve su hizmeti kesildi!

 Üsküdar'daki kaçak yapılarda elektrik, doğalgaz ve su hizmeti kesildi!

Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde Faruk Kıyım isimli bir vatandaşın 638 metrekarelik arsasına bilgisi dışında verilen imar izniyle yapılan binalardaki elektrik, doğalgaz ve su hizmeti durduruldu...Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde Faruk Kıyım isimli bir vatandaşın 638 metrekarelik arsasına bilgisi dışında belediye tarafından verilen imar izni sebebiyle inşa edilen binalara verilen elektrik, su ve doğalgaz hizmetinin durdurulmasına karar verildi. 

Cumhuriyet Gazetesi'nden İlayda Kaya'nın haberine göre, Faruk Kıyım, Üsküdar’daki Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan 638 metrekarelik arsasının üzerine kaçak ve ruhsatsız bina yapılmasına izin verdiğini belirterek Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve binaların yıkılmasını talep etmişti. Danıştay’ın kaçak bina yapıldığına ilişkin kararından sonra, Üsküdar Belediyesi Yapı ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 20 Ocak'ta alınan kararla söz konusu binaların elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri iptal edildi.

Belediye’den ilgili kurumlarla paylaşılan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Üsküder ilçesi, YavuzTürk Mahallesi, 224 pafta, 1664 ada, 1 parsel sayılı yerinde bulunan Raskent Konut Kooparatifi ve Kayı Kent Yapı Kooparatifinde yıkım yapılacağından, zorlayıcı tedbir olarak 3194 sayılı İmar kanununun 31. maddesi uyarınca, kurumumuz hizmetlerinden faydalandırılmaması, su, elektirik ve doğalgaz bağlantıları kesilerek tarafımıza bilgi verilmesini talep ederiz.”  

“TÜRKMEN’LE İLGİLİ İDDİANAME YAZILACAK”

Kaçak binaların elektrik, su ve doğalgazının kesilme kararının doğru olduğuna dikkat çeken ve arsanın kendisine teslim edilmesi talebinde bulunan Faruk Kıyım, “Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, olayı Danıştay’a taşıdıktan sonra elektirik, su ve dogalgaz kesim emirlerini verdi. Kaçak binaların yıkım çalışmaları için ilk adımlar atıldı. Şu an net tarih belli değil ve beklemedeyiz. Tarafımıza elektirik, su ve doğalgaz kesme işlemlerinin ardından yıkıma başlanacağı söylendi” diye konuştu.

Hilmi Türkmen ile telefonla konuştuğunu belirten Kıyım, “Konuyla ilgili kendisiyle konuştuk. Durumu Danıştay’a taşımıştım. Şikayetlerim, dava süreçlerim devam ediyor. Hiçbir şikayetimden de vazgeçmeyeceğim. Böyle haksız ve hukuksuz durum karşısında geri adım atmayacağım” şeklinde konuştu.

Faruk Kıyım’ın avukatı Onur Cingil ise, “Yıkım kararı uygulanmadığı için belediye başkanının yargılanması için bir dosya Danıştaydaydı. Danıştay soruşturma izni verdi. O çerçevede soruşturması devam ediyor. Hilmi Türkmen’le ilgili iddianame yazılacak. Umudumuz buradaki hak gaspının devam etmemesi. Burada kooparatiflerin yaptığı usülsüzlükler, hukuksuzluklar var. Oradaki insanların bunlardan haberi yok. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için hak sahibine hakkının teslim edilmesi lazım. Müvekkiliminde talebi de bu yönde” diye konuştu.

İBB Üsküdar'daki kaçak yapıyı mühürledi!

 


Geri Dön