27 / 02 / 2024

Vakıf işgalcileri devlete 24 milyon YTL ödedi

Vakıf işgalcileri devlete 24 milyon YTL ödedi

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Vakıf Barışı Kanunu çıkınca 25.5 bin işgalci ile masaya oturdu. İşgalcilerin 20 bininden, geriye dönük 24 milyon YTL'lik tahsilat yapıldı.Vakıflar Genel Müdürlüğü, zaman içerisinde işgale maruz kalan arazilerinin kira bedellerinden, 24 milyon YTL tahsilat yaptı. Genel Müdürlük ile işgalciler arasındaki davalarda ise yüzde 83.41'lik bir azalma meydan geldi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Vakıflar yönetiminde bulunan taşınmazlar zaman içinde ihmal, personel yetersizliği, kiraların rayiç bedel seviyesine yükseltilmesini amaçlayan kanuni düzenlemeler gibi sebeplerle işgale maruz kaldı.

YASAYLA 20 BİN İŞGALCİ BARIŞTI

İŞgallerİn sona erdirilmesi amacıyla yargıya intikal eden uyumsuzlukların, zaman kaybı yaratması nedeniyle gerçekleştirilemediği öğrenilirken, uyumsuzlukların giderilmesi için 4916 sayılı Vakıf Barışı Kanunu çıkarıldığı anımsatıldı. Bu kanunla işgal ve kira uyuşmazlığı sorununda büyük aşama kaydedilirken, kiralama ilişkisinden doğan dava sayısı da 25 bin 496'dan, 4 bin 229'a düşürüldü. Yani toplam dava sayısında 83.41'lik bir azalma oldu. Böylece hem geriye dönük hem de yeni kira bedellerinden 4 yılda 24 milyon YTL tahsilat yapıldı.

FAZLADAN 25 BİN ARSA BULDULAR

VakIflar Genel Müdürlüğü, işgalcileri belirlemek için bir çalışma yapmış, bu sırada da fazladan çok sayıda gayrimenkulü olduğunu ortaya çıkarmıştı. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, coğrafi bilgi sistemi sayesinde fazladan arsaları oldukların gördüklerini ifade ederek, bu sistem sayesinde 178 binden 203 bine çıkan bir gayrimenkul tespit ettiklerini belirtti. Vakıflar Genel Müdürlüğü halen kiralama yanında ayrıca yap-işlet-devret modeline göre de taşınmazlarını değerlendiriyor. (Star)


Geri Dön