29 / 05 / 2024

Vergi yapılandırma ilk taksiti için son 3 gün!

Vergi yapılandırma ilk taksiti için son 3 gün!

Torba Yasa olan 6552 sayılı kanun ile birçok vergi borcu ve alacaklara yapılandırma hakkı tanındı. Yapılandırılan borçlar, taksitlendirilerek ödenebiliyor. Vergi yapılandırma ilk taksiti için son 3 gün bulunuyor...Vergi yapılandırma ilk taksiti için son 3 gün!

Torba Yasa olan 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunu, Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 


Kanun ile birçok vergi borcu ve alacaklara yapılandırma hakkı tanındı. Vergi borcu bulunan mükellefler yapılandırma için başvurularını 31 Aralık 2014 tarihine kadar yaptı. 


Taksitli ödeme..

Taksitli olarak ödeme yapmak isteyenlerin, ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksitte ödeme yapması gerekiyor.  Bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir. 


Vergi borcu yapılandırma ödemeleri 2 Şubat'ta başlayacak. Buna göre, vergi yapılandırma ilk taksiti için son 3 gün bulunuyor.


Vergi borcu ödemeleri..

Ödenmemiş olan kısım enflasyon oranı 1 ile güncellenecektir. Taksitle yapılacak ödemelerde yapılandırılan tutar;

Altı eşit taksit için (1,05),

Dokuz eşit taksit için (1,07),

On iki eşit taksit için (1,10),

On sekiz eşit taksit için (1,15),

katsayısı ile çarpılarak taksitler halinde ödenecek tutar bulunacaktır. 


İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlar ise borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 36 eşit taksitte, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarınca tescil edilmiş olan ve Türkiye’de sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde en fazla 42 eşit taksitte (Madde 81) ödeyebilecektir. 


Bu durumda;

Yirmi dört eşit taksit için (1,20),

Otuz eşit taksit için (1,25),

Otuz altı eşit taksit için (1,30),

katsayısı ile çarpılarak taksitler halinde ödenecek tutar bulunacaktır. Vergi borcu taksitlendirme 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön