24 / 04 / 2024

Veysel Eroğlu: İzmir'e 13 yılda 30,3 milyar TL yatırım yaptık!

Veysel Eroğlu: İzmir'e 13 yılda 30,3 milyar TL yatırım yaptık!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Son 13 yılda İzmir'e yaptığımız 30,3 milyar liralık yatırım, önümüzdeki 5 yılda yapacağımız yatırımların en büyük teminatıdır. İzmir'i şaha kaldıracağız" dedi.Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Son 13 yılda İzmir'e yaptığımız 30,3 milyar liralık yatırım, önümüzdeki 5 yılda yapacağımız yatırımların en büyük teminatıdır. İzmir'i şaha kaldıracağız" dedi.


Eroğlu, Başbakanlık  İzmir  Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümet olarak 2019 yılına kadar kente yapılacak yatırım planlarına ilişkin bilgi verdi.


 İzmir'in her şeyin en güzeline layık olduğunu, kent için çok büyük düşündüklerini belirten, "Son 13 yılda İzmir'e yaptığımız 30,3 milyar liralık yatırım, önümüzdeki 5 yılda yapacağımız yatırımların en büyük teminatıdır. İzmir'i önümüzdeki 5 yıl içerisinde bütün sektörlerde şaha kaldıracağız" diye konuştu.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İzmir'e ve Ege Bölgesi'ne çok özel önem verdiğini, "EGEGEP" Projesi'ni açıkladığını ifade eden Eroğlu, 2019'a kadar gıda ve tarımda, yeşil alanlarda, çevre ve şehircilikte, turizmde, kültür ve sanatta, ticarette, sağlıkta, eğitimde, gençlik ve sporda, sosyal politikalarda, adalette, ulaştırmada, sanayi ve teknolojide İzmir'in dev yatırımlar alacağını vurguladı.


-2050'ye kadar içme suyu sorunu kalmayacak


İzmir'de 2019'a kadar sulanan alanı 675 bin dekara çıkaracaklarını bildiren Bakan Eroğlu, yılda 397 milyon lira zirai gelir artışını sağlayacaklarını kaydetti.


50 baraj, 53 sulama tesisi, 4 tıbbi ve aromatik bitkiler üretim ormanı, 7 bal ormanı tesis edeceklerini anlatan Eroğlu, şunları söyledi:


"Biz hayali konuşmuyoruz. Bu barajlar, göletlerin ne zaman bitirileceği, takvimleri var. Ne kadar, kaç dekar araziyi sulayacağı hepsi planlanmıştır. İzmir'de su problemi had safhadaydı. Biz şimdi İzmir'in bütün bölgelerinin su problemlerini kökünden çözüyoruz. En az 30-40 yıl sonrasının ihtiyacını karşılayacak planlamalar yaptık. 2050 yılına kadar içme suyunu şimdiden sağlamış olacağız. Sadece İzmir'in içme suyu problemini çözmek için 508 milyon lira harcadık." 


Kentte 2019'a kadar 83 dereyi ıslah edeceklerini, 12 adet daha otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kuracaklarını, İzmir'i organik tarımın üretim ve ihracat merkezi yapacaklarını aktaran Eroğlu, 5 yılda çiftçiye 2 milyar lira zirai destek ve hibe vereceklerini açıkladı.


Tıbbi ve aromatik bitkilerin dünyada 107 milyar dolarlık bir pazara sahip olduğunu, Seferihisar Doğanbey, Ödemiş Bozdağ, Tire Dereli, Urla Kadıovacık'a kuracakları tıbbi ve aromatik bitki üretim ormanlarıyla 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceklerini belirten Bakan Veysel Eroğlu, İzmir için hazırladıkları 27 eylem planı ile ormanları kırsal kalkınmanın temel taşlarından biri haline getireceklerini bildirdi.


-Terapi ormanları kuruldu


Türkiye'de ilk kez Balçova ve Narlıdere'de terapi ormanları kurduklarını, çocuklar için özel orman kuracaklarını, Zeytinova, Madra, Menderes, Bademli, Kozbeyli, Belevi'nde de bal ormanları kurulacağını kaydeden Eroğlu, hayvanları da unutmadıklarını, Menderes ilçesinde 2 bin 500 sokak hayvanı kapasiteli geçici hayvan bakımevi kuracaklarını ifade etti.


TOKİ'nin kentsel dönüşümle ilgili büyük bir hazırlık yaptığını, tüm kamu kuruluşları, belediyelerle birlikte vatandaşları memnun edecek bir kentsel dönüşüme gideceklerini savunan Eroğlu, "İzmir'in marka şehir olması için muhteşem bir şehirleşmeye ihtiyacı var" dedi. 


-İlk adımda 10 milyon turist


Kentin turizm potansiyelini iyi değerlendiremediğine, geçen yıl 1 milyon 250 bin kişinin geldiği İzmir'e ilk adımda 10 milyon turistin gelmesinin mümkün olabildiğine dikkati çeken Eroğlu, kentin tabiat, sağlık, kongre, yat ve kruvaziyer turizmi potansiyelini geliştireceklerini vurguladı.


Eroğlu, İzmir'de bir veya iki yerde serbest turizm ve ticaret bölgesi kuracaklarını, 6 potansiyel alan için çalışmalara başladıklarını, bunun tamamen zengin turistlere yönelik bir proje olduğunu ifade etti.


İzmir'e 2019'a kadar 2 adet şehir hastanesi, 34 sağlık tesisi, 2 stadyum, 5 adalet sarayı, 1 adli tıp binası yapılmasının planlandığını, ulaştırma alanında ise İstanbul-İzmir otoyolunun yapımının sürdüğünü, 3 otoyol, 8 karayolu, 4 demiryolu, yüksek hızlı tren projesini tamamlamayı hedeflediklerini açıklayan Eroğlu, şu bilgileri verdi:


"İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün, istikrar sürsün İzmir büyüsün diyoruz. Bunlar vaatlerimizdir. Hatta sözde kalmasın, balon olmasın diye bunları teker teker EGEGEP kitapçığını hazırlayarak ilan ettik. Onlar bizim taahhüdümüzdür. Ben özellikle Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanı olarak şu anda İzmirli bir bakan olarak bunların takipçisi olacağımın sözünü veriyorum. Biz sözümüzün eriyiz. Ben Veysel Eroğlu olarak diyorum ki tüm bu açıkladığımız projelerin sözünü veriyoruz. Başka türlü söz verilmez. Bizim sözümüz noterden çok daha sağlamdır. Çünkü yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Ortada yapılan var. İzmir ufuk şehir. Burası da Başbakanlık Ofisi olarak İzmirliler'in hizmetinde. Seçimlerden sonra inşallah bütün her konu için tarafları burada toplayacağız. Gerekirse bakanlarımızı davet edeceğiz veya bizlerin başkanlığında bütün problemleri, projeleri masaya yatırıp kimin neyi ne zaman yapacağını taksim edeceğiz. Yatırımların hayırlara vesile olmasını diliyorum."


AA


Geri Dön