17 / 06 / 2024

Yabancıların gayrimenkul yatırımlarının yüzde 22,1'i vatandaşlık için!

Yabancıların gayrimenkul yatırımlarının yüzde 22,1'i vatandaşlık için!

Ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancı yatırımında İstanbul, Antalya ve Ankara ilk üçe yerleşirken, Megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilk üçte bulunuyor.EVA Gayrimenkul Değerleme, 2021 yılı itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de gerçekleştirdiği gayrimenkul yatırımlarını mercek altına aldı. 2021'de yabancılar tarafından konut ve diğer tüm gayrimenkul türlerinde Türkiye’de yapılan 68 bin 168 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 22,1’inin vatandaşlık edinimi için olduğu ortaya çıktı. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 15 bin 71 adet olarak gerçekleşirken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 80,1’inin İstanbul’dan alındığı belirlendi. 

Yabancıların gayrimenkul yatırımlarının yüzde 22,1 i vatandaşlık için!

Ülke bazında ilk üç İran, Irak ve Afganistan 

Yabancıların 2021'de bütün gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sıraya İran yerleşti. İran’ı, Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Rusya Federasyonu takip etti. 

İstanbul ilk sırada 

Yabancıların, 2021 yılı itibariyle bütün gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği şehrin ise İstanbul olduğu görüldü. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, Mersin, İzmir, Bursa, Muğla, Samsun ve Sakarya izledi. 

Yabancıların gayrimenkul yatırımlarının yüzde 22,1 i vatandaşlık için!

İstanbul’daki yatırımların yüzde 38,37’si vatandaşlık edinimi için 

Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2021 yılı itibariyle 31 bin 478 adet oldu. Bu yatırımın da, yüzde 38,37’sinin vatandaşlık başvurusu için alınan gayrimenkullerden meydana geldiği tespit edildi. 2021'de yabancıların bütün gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sıraya İran yerleşti. İran'ı Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Ürdün, Pakistan ile Rusya Federasyonu izledi. 

Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üç sıraya yerleşti. Bu ilçeleri de sırası ile Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Kağıthane, Zeytinburnu ve Fatih takip etti.

TL'deki değer kaybıyla yabancılara konut satışı yüzde 44 arttı!

Yabancıya konut satışında yeni rekor bekleniyor!

TOKİ 3 ilde ucuz konut satacak! 1089 lira taksitle ev fırsatı!

Ev almak isteyenler dikkat! Bu evraklar başınızı ağrıtabilir!

   
 


Geri Dön