21 / 07 / 2024

Yabancıya her 2 konuttan biri İstanbul'dan satıldı!

Yabancıya her 2 konuttan biri İstanbul'dan satıldı!

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş yaptığı açıklamada, "Ocakta Türkiye genelinde satılan 3 bin 907 konutun 1875 adedi İstanbul'dan satıldı. Geçen yılın aynı ayında 1361 olan rakamda yüzde 38'le ortalamanın üzerinde artış görüyoruz" dedi.
Beyttürk'ün iştiraki Reagroups Gayrimenkul Pazarlama'nın Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Ocak'ta Türkiye genelinde yabancılara satılan konut sayısının geçen senenin aynı ayına göre yüzde 25 artışla 3 bin 907 adede yükseldiğini belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Ocak ayında İstanbul'dan yabancılara satılan konut adedinin 1875 olduğunu söyleyen Keleş, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 38'lik artış yaşandığını belirtti.

Keleş, yabancılara satılan konutların yüzde 48'inin İstanbul'dan gerçekleştiğini söyleyen Keleş, "Yani yabancıya her 2 konuttan biri İstanbul'dan satıldı. İstanbul'a yabancı yatırımcı ilgisi sürüyor. İstanbul, 2015'ten beri yabancıya konut satışında hem aylık hem yıllık bazda liderliği bırakmıyor." dedi.

En çok konut alanlar arasında ilk sırada Iraklıların yer aldığını söyleyen Keleş, Ocak ayında toplam satışın yüzde 20'sinin, 739 adedinin, Irak vatandaşlarına yapıldığını belirtti.

- "Yabancılar Anadolu yakasını keşfediyor"

Soner Keleş, yabancıların önceki senelerde ilgilerinin Avrupa yakasına yöneldiğini anımsatarak, bu ilginin, konut stoklarının azalması ve fiyatların yükselmesiyle Anadolu yakasına yöneldiğini söyledi.

Geniş sosyal alanları, kolay ulaşım ve güvenli yaşam standartlarıyla nitelikli yaşam imkanı sunan Anadolu yakası projelerinin yabancılar tarafından da keşfedildiğini belirten Keleş, bu yakaya İranlılarla başlayan ilginin diğer ülke vatandaşlarıyla devam ettiğini söyledi.

Keleş, özellikle Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir'e yönelik ilginin diğer bölgelere de yayıldığını dile getirerek, Bağdat Caddesi ve sahil yolu ile E-5 hattı arasında kalan konut projelerine ilginin yüksek olduğunu söyledi.

- "Anadolu yakası, ulaşım imkanları ve yeni projeleriyle ilgi çekiyor"

Soner Keleş, iki yakanın farklı avantajları olduğunu ancak daha az nüfusu ve geniş sosyal alanlarıyla Anadolu tarafının daha çok öne çıktığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Geniş yeşil alanlar ve doğaya daha yakın hayatın sunulduğu anadolu yakasındaki projeler, birçok büyük AVM'ye yakın olma özellikleriyle de ön plana çıkıyor. Yabancılar tarafından yoğun ilgi gören ve ülkelerine dönmeden önce uğrak noktaları olan İstanbul'un en büyük outlet AVM'si de bu yakada. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde, yabancıların Anadolu yakasına talebinin her geçen gün artarak devam edeceğini göreceğiz."

Soner Keleş, yatırım için ulaşım imkanlarının önemine değinerek sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Ulaşım konusu yabancı yatırımcı için de çok önemli. Bu nedenle şehir içi ulaşım araçlarına ve şehir hatlarına yakın erişim sağlayan, yaya ve araç trafiği imkanı sunan projeler daha çok ilgi görüyor. İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı önemli bir tercih sebebi. Maltepe, Kartal ve Pendik bölgelerindeki projeler bu yönüyle ön plana çıkıyor. Metro ve  Marmaray  ile Avrupa yakasındaki turistik merkezlere kolayca ulaşılabiliyor."

 

Türkiye'nin 2019 yılı konut sektörü analizi!

2020 Ocak'ta 113 bin 615 konut satıldı!


Geri Dön