18 / 04 / 2024

Yabancıya konut satışına 'normalleşme' dopingi!

Yabancıya konut satışına 'normalleşme' dopingi!

Gayrimenkul sektörü 250 bin dolara vatandaşlık verilmesi ve kur avantajı sebebiyle yabancıya konut satışında özellikle 2021’de büyük sıçrama yaşanacağını öngörüyor. Kovid-19 salgını sonrası uluslararası uçuşların artmasıyla Türkiye’de yabancıya konut satışı 5 aylık bir aradan sonra Ağustos'ta yeniden eski temposunu yakalamış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artış göstererek 3 bin 893 olmuştu. Dünya'da yer alan habere göre; Eylül ayında alımlar daha da hız kazandı. 

Geçen ay yabancıya konut satışı yüzde 26.1 arttı ve 5 bin 269 oldu. Böylece ilk 9 ayda yabancının aldığı konut sayısı 26 bin 165 olarak kaydedildi. Yılsonunda bu rakamın 35 bin adetleri geçeceği öngörülüyor. 

Geçen yıl yabancıya 45 bin adetlik satış gerçekleşmişti. 2021’de yabancıların Türkiye’den alımlarının 60 bin adetlereulaşacağı belirtiliyor. 

Yabancı alımlarında Arap ülkelerinin hakimiyeti devam ediyor. İlk 9 ayda Türkiye’den 8 bin 399 adet konut alan Arap coğrafyası ülkeleri birinci sırada olurken, 3 bin 827 adetle Rusya ve Türk Cumhuriyetleri ikinci sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri ise 2 bin 288 alarak üçüncü oldu.

SUUDİLER GERİLEDİ, ÇİN YÜKSELDİ

Suudi hükümeti ile Türkiye arasındaki siyasi gerginlik konut alımlarını da etkiledi. 2019’da Türkiye’den aldıkları 2 bin 208 konutla en fazla alım yapan ülkeler arasında 4’üncü sırada olan Sudiler, bu yıl alımlarını düşürdü. 2020’nin Ağustos ve Eylül aylarında Türkiye’den hiç ev almayan Suudiler, 384 adetle listede 17’inci sıraya kadar düştü. 

2018’de 199 adet konut alan Çinliler ise 2019’da 446 konut aldı. Bu yıl aralıksız ev alan Çinlilerin, 2020’nin ilk 9 ayında aldıkları ev sayısı 659 olurken, en fazla alım yapan ülke listesinde 12’nci sırada oldular.

ARTAN UÇUŞLAR SATIŞI HIZLANDIRACAK

Döviz kurlarındaki hareketliliğin yukarı yönlü olmasının, yabancı yatırımcılar için bir fırsat olarak görüldüğüne dikkat çeken Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, “Pandemide sağlık sistemimiz, çok başarılı bir sınavdan geçti. Buradaki başarı daha fazla yabancı yatırımcı çekti. Uluslararası uçuşların açılmasıyla birlikte, planlanan yatırımlar gerçeğe dönüşüyor” açıklamasında bulundu. 

Akkuş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş da Kovid-19 salgınının sarsıcı etkilerinin görüldüğü süreçte beklemeye geçen yatırımcıların yeniden gayrimenkul alımına yöneldiğini belirtti. Akkuş, yılsonunda yabancıya satışlarında yüzde 25’lik artış öngördüklerini belirtti. 

Halihazırda satışlarının neredeyse yüzde 100’nü yabancıya yaptıklarını bunun yüzde 60’nın ise vatandaşlık amaçlı olduğuna vurgu yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Gine ve Cezayir gibi Afrika ülkelerinden alımların da başladığını dile getirdi. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, Çinlilerin yeni bir pazar oluşturduğunun altını çizerek, buna son dönemde Afrika ülkelerinin de eklendiğini belirtti.

Yabancılar Türkiye'den 5 yılda 127 bin konut aldı!

2020'nin 9 ayında yabancıya 26 bin 165 konut satıldı!


Geri Dön