01 / 03 / 2024

Yabancıya konut satışında hedef 55 bin!

Yabancıya konut satışında hedef 55 bin!

Doların gittikçe yükselmesi ile parası değerlenen yabancılar Türkiye'de konut yatırımı yapmaya devam ediyor. 2021 senesinin 55 bin konut satışı ile tamamlanması bekleniyor. Türkiye’de konut yatırımı yapan yabancılar 250 bin Dolar ve üzerinde ödeme yapması halinde vatandaşlık hakkı kazandığını belirten sektör temsilcilerinden kota tavsiyesi geldi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre; markalı konutların global satış ve pazarlama organizasyonlarının yürütülmesinde sorumlu Mars Investment’in İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da gönderdikleri bir yazı ile ‘önceden belirlenen kota’ sistemi önerisi verdiklerini dile getirdi. Sistem önerileri hakkında açıklama yapan Bucak, “Örneğin öncelikle mevcuttaki 250 bin dolar alt sınır ile 10 bin tane daha kota olduğunu duyurursunuz. Ardından bu sınırı 350 bin dolara çekip bununla 20 bin gayrimenkul satacağınızı söylersiniz. Sonra ise bu sınırı 500 bin dolara yükseltirsiniz. Böylece piyasa bir anda değil, yavaş yavaş yeniden düzenlenmiş olur. Bunun en iyi örneği; Karadağ.

Yabancıya konut satışında hedef 55 bin!

Vatandaşlık karşılığı edinilebilecek gayrimenkul kotasını yıllık olarak önceden açıklıyor. Bu sayede talebini erteleyen herkes, gelecek yıl daha pahalıya almamak için erkenden harekete geçiyor. Döviz girişi de daha hızlı oluyor” diye konuştu. Bu kota sistemiyle talebin şehirler arası hatta İstanbul’da ilçeler arası yönlendirilebileceğini de anlatan Bucak, “Bazı bölgelerde yabancıya konut satışı daha yüksek. Bazı bölgelerde ise hiç yok. Yüksek olan illere, ilçelere de bir kota ile kısıtlama getirebilirsiniz. Mesela İstanbul’da farklı ilçeleri canlandırabilirsiniz. Bürokrasinin buna ticari olarak bakabilmesi lazım. Hatta gerekirse İstanbul’a kota getirir başka şehirlere yönlendirirsiniz” dedi.

Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe  parlak olduğunu söyleyen Bucak, “Sadece bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor. Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip konut alıyorlar. Dünyada her yıl 2 milyon kişi farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle yatırım yapıyor.

“Bodrum yabancılar için ofis alanı oldu”

Salgında Türkiye’nin yaşam kalitesinin daha iyi anlaşıldığını dile getiren Hakan Bucak, “Yemek ve servis kalitesi her yerde iyi düzeyde. Bu servis kalitesi birçok ülkede yok. Fiyatlar da yabancı için uygun. Birçok yabancı Bodrum’da ev almaya başladı. Özelikle Bodrum yabancılar için bildiğimiz ofise döndü. Ancak Bodrum’a çok acil alt yapı yatırımlarının yapılması lazım” dedi.

Ekim 2021'de konut sektöründe neler yaşandı? 

Yabancıya konut satışı yıl sonunda zirve yapacak!


Geri Dön