15 / 06 / 2024

Yatırımcıların yeni gözdesi Fikirtepe

Yatırımcıların yeni gözdesi Fikirtepe

Kadıköy'ün ortasındaki varoş semti Fikirtepe'de arsa niyetine alınan eski binalar kapışılıyor. Emlakçıdan, belediye başkanına herkes, 'mutlaka yatırım yapın' diyor.Kadıköy'ün ortasındaki varoş semti Fikirtepe'de arsa niyetine alınan eski binalar kapışılıyor. Daha da prim yapacağı söylenen semt için emlakçısından belediye başkanına herkes 'mutlaka yatırım yapın' diyor. Talebin en fazla olduğı Mandıra Caddesi'nde eski binaların fiyatları 1 milyon YTL'ye kadar çıkıyor.

İstanbul'da şehrin merkezinde bulunan varoş semtlerinin yıldızı bir bir parlamaya başlıyor. İnşaat firmalarının göz diktiği bu semtlere son dönemlerde yoğun bir ilgi var. Şehrin merkezinde yer kalmayınca doğal olarak buradaki varoş bölgeleri de kıymete biniyor.

Kadıköy'ün tam ortasında bulunan ve gecekondu bölgesi olarak nitelendirilen Fikirtepe de bu yerlerden biri. Hasanpaşa, Ziverbey, Göztepe ve Merdivenköy'e sınır olan semte, büyük inşaat firmalarının yanı sıra irili ufaklı birçok yatırımcı rağbet gösteriyor.

Fikirtepe'nin Kadıköy'e yakın olması nedeniyle son derece değerli bir yerde bulunduğunu belirten Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 'Fikirtepe en kıymetli yerde bulunuyor. Kadıköy'e 5 dakika mesafede. E-5'in hemen girişinde' diyor.

Yatırımcılara 'buraya kesinlikle yatırım yapın', evi olanlara ise 'sakın satmayın' diyen Öztürk şöyle devam ediyor: 'Fikirtepe tapu açısından problemli olmayan bir yer. Bütün konutların tapusu var. Tek dezavantajı gecekondu bölgesi olarak gelişmesi. Kentsel dönüşüm projesi hayata geçtiğinde burası çok değerlenecek; 4-5 yıl sonra tanınmayacak bir hale gelecek'.

Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 2.5 yıldır kentsel dönüşüm projesi üzerinde çalıştğını söyleyen Öztürk, projenin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyor.

TAŞYAPI VE ALBAYRAK İNŞAAT ARSA TOPLUYOR

Bugünlerde yatırımcıların akınına uğrayan semtte, arsa niyetine alınan eski binalar deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satılıyor. Taşyapı'nın patronu Emrullah Turanlı, Fikirtepe'ye göz dikenler arasında. Semtte uzun yıllardır emlakçılık yapan Can Emlak'tan Yavuz Can, Emrullah Turanlı'nın bölgeden arsa topladığını belirtiyor.

Can, 'Emrullah bey, E-5 otobanından Fenerbahçe Stadı'na kadar giren bölgeler üzerindeki eski binaları topluyor' diye konuşuyor. Can'ın söylediğine göre, Turanlı ismi ön plana çıkmasın diye eş-dost ve yanındaki çalışanları üzerinden arsa satın alıyor.

Albayrak İnşaat da bölgeden arsa satın alanlardan... Yaklaşık iki hafta önce Albayrak İnşaat'a yan yana eski iki binayı sattığını belirten Can, 'dört katlı bir binayla yanındaki iki katlı bir binayı 1 milyon 760 bine sattım. Bu yerlerin ikisi bir parsel, 615 m2 alan üzerinde bulunuyordu. Arsayı satın aldıkları yer kupon bir yer. MAndıra Caddesi'ne cepheli bir yerde bulunuyor' diye konuşuyor. Can, inşaat firmasından yetkililerin bu tip yerler olursa satın almaya hazır olduklarını, kendisinden yeni yerler bulmalarını istediklerini de söylüyor.

BELEDİYE ÇALIŞANLARI YER ALIYOR

Semte ilgi sadece inşaat firmalarıyla sınırlı değil. Can'ın söylediğine göre, gurbetçilerden belediye çalışanlarına kadar herkes bölgede yer alıyor.

Yatırımcıların adeta ağzını sulandıran Fikirtepe'ye gösterilen ilginin en büyük nedeni, çıkması beklenen kentsel dönüşüm projesi... Projenin çıkmasıyla bölgenin daha da prim yapacağını düşünen yatırımcılar, yan yana olan eski binaları ucuza alıp kentsel dönüşüm projesi çıktıktan sonra daha pahalıya satmanın hesabını yapıyor.

SIFIR BİNALAR 350 BİN YTL

Marmara Üniversitesi'ne yakın olmasından dolayı semtte konutların kiralık fiyatları da son bir yılda yüzde 100 artmış. Doğay Emlak'tan Halil Doğan, 'oturulmayacak durumdaki evlerin kirası dahi 300 YTL'den başlayıp, bin YTL'ye kadar çıkıyor' diyor.

Yüzde 80'i 3-5 katlı eski binalar ve gecekondulardan oluşan semtte, son dönemde imara açık olan yerlerde yapılan konutların sayısı da artıyor. Özellikle Eğitim Mahallesi gibi oldukça revaçta olan yerlerde, 3+1'den oluşan sıfır dairelerin fiyatları 250 bin, hatta 350 bin YTL'ye kadar çıkıyor.

Daha ara yerlerde ise, aynı büyüklükte evlerin fiyatı 80-90 bin YTL. Cadde üzerindeki imara açık olan dükkanların satılık fiyatı ise yerine göre 400 bin YTL'den başlayıp 1 milyar YTL'ye kadar çıkabiliyor. Yeni yapılan binalardaki dükkanların kiralık fiyatları ise yerine göre bin 500 YTL'den başlayıp, 3 bin 500 YTL'ye kadar çıkıyor.


Geri Dön