24 / 02 / 2024

Yavuz Işık: Türkiye’de konutların 3'te 1'i yenilenmeli!

 Yavuz Işık: Türkiye’de konutların 3'te 1'i yenilenmeli!

Avrupa Hazır Beton Birliği ve Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, “Türkiye’deki konutların 3’de 1’inin değişmesi lazım. İstanbul’da minimum 1 buçuk milyon, Ankara’da ise en az 300 bin konutun yenilenmesi lazım” dedi.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalAvrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, Türkiye’deki 20 milyon konuttan 7 milyonunun depreme dayanıksız olduğunu belirterek, “Türkiye’deki konutların 3’de 1’inin değişmesi lazım. İstanbul’da minimum 1 buçuk milyon, Ankara’da ise en az 300 bin konutun yenilenmesi lazım” dedi.


Işık, hazır beton kamyonlarının şehir içerisinde neden olduğu kazalar konusunda ise, “Merpen altı hiçbir geçerliliği olmayan, mektupla sertifika veren kuruluşlar var. Transmikser sürücülerinin ve pompa operatörlerinin özellikle dikkat ve öfke kontrolü eğitimi alması gerekiyor” diye konuştu.


‘Eğitim verilmeli’


Gazetecilerle bir araya gelen Işık, İstanbul’daki son beton mikseri kazasına dikkat çekerek, şunları söyledi:


“Her gün şehir içlerinde transmikserler görüyorsunuz. Bu transmikser sürücülerinin ve pompa operatörlerinin mutlaka eğitim alması gerekiyor. Biz verdiğimiz eğitimde bu kişilere özellikle araba kullanmasıyla ilgili üst kullanma tekniklerini de öğretiyoruz. Bununla birlikte ne yazık ki, merpen altı hiçbir geçerliliği olmayan, mektupla sertifika veren kuruluşlar var. Geçtiğimiz günlerde bir genç kızımızın yaşamını yitiridiği kaza bizi çok üzdü. 


Arayıp kendileriyle görüştüm. Kazanın sebebinin şöförün dikkatsizliği ya da bir anlık hatası olduğu bilgisini aldım. Türkiye’deki tüm transmikserler uydu üzerinden takip ediliyor. Bunlar nerede ne kadar süratle gidiyor, ne kadar bekliyor bunu denetleyebiliyoruz. Kaza yapmadan önce 50 km, vurma anında 25 km sürati var. Ama o anda ya başka yere bakıyor ya telefonla konuşuyor. Dolayısıyla konsantrasyon kaybı var. Bu sektörde çalışan şoförlerin eğitimden geçmesi daha da büyük önem taşıyor. Sektörde çalışan 38 bin şoför var. Ancak bizden belge alanların sayısı 16 bin civarında.”


Deprem uyarısı


Konut varlığı ve deprem konusunda da uyarıda bulunan Işık, şu bilgileri verdi:


“Türkiye’de halihazırda 20 milyon konut var. Ne yazık ki, bunun 7 milyonu depreme dayanıklı değil. Kaliteli binalar yaptığınız zaman insanlar ölmez. Örnek Japonya. Ankara’da birçok semt depreme dayanıklı değil. Bunların hepsinin yıkılıp yeniden yapılması lazım. Türkiye’deki konutların 3’te birinin en kısa sürede değişmesi lazım. İstanbul’da minimum 1 buçuk milyon, Ankara’da en az 300 bin konutun yenilenmesi lazım.” 

Nükleer santral için sızdırmazlık çalışması


Nükleer santrallerde radyoaktif sızıntı konusunun önemine işaret eden Işık, “Şimdiden nükleer santral için uygun betonlarla ilgili çalışmayı gönüllü olarak yapmaya başladık. Bunu da Türkiye’deki üniversitelerle işbirliği yaparak gerçekleştiriyoruz” dedi.Milliyet


Geri Dön