12 / 07 / 2024

Yazlık ev alacaklar bu 5 maddeye dikkat!

Yazlık ev alacaklar bu 5 maddeye dikkat!

Home Yapı Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, yazlık mimarisiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yağcıoğlu, yazlık evlerin mimari trendlerini ve yazlıklarda en çok tercih edilenleri anlattı...Yazın gelmesi, havaların ısınması ve deniz sezonunun açılmasıyla beraber yazlıklara olan rağbet de artış gösterdi.

Kalabalık kentlerin stresinden ve yoğunluğundan sıkılıp kaçmak isteyen kişiler daha sakin ve ferah bir hayat şöşn yazlıkları tercih ediyor. Özellikle yaz mevsiminin çoğunluğunun geçirildiği yazlık evlerde, doğal konuma ek olarak mimari de oldukça önemli unsurlardan.

Peki yazlık evlerin mimari trendleri neler? Yazlık inşa ettirirken veya satın alırken en çok neler talep ediliyor? Home Yapı Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, bu soruların cevaplarını verdi. 

Yazlık ev alacaklar bu 5 maddeye dikkat!

Home Yapı Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, yazlık mimarisine ilişkin 5 trendi şu şekilde anlattı: 

Modern ve Minimal Mimari 

Yazlık mimarisinde abartıdan uzak, modern ve minimal çizgiler tercih ediliyor. Arazi şartları uygunsa tek katlı ve yatay mimari bugün oldukça revaçta. Bireyler, tüm ihtiyaçlarını karşılayan, keyifle vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanına sahip olmak istiyorlar.

Kişiye Özel, İzole Yaşam Alanları

Yazlıklarda amaç şehir stresinden, yoğunluğundan uzak kişiye özel ve izole bir yaşam. Pandeminin de tetiklemesiyle yazlık mekanlara olan talep epey arttı. Bireyler ailesi ile kaliteli zaman geçirebileceği yeşil alanı çok olan, kendine ait havuzu olan bir mekan yaratmak istiyorlar.

Yazlık ev alacaklar bu 5 maddeye dikkat!

Doğal Havalandırma Sistemi

Yazlık mekanlarda havalandırma sistemi büyük önem taşıyor. Özellikle mimari yöntemlerle havadar mekanlar yaratmak mümkün. Yüksek tavanlar, pencere sistemleri bu havalandırma sistemini sağlamak için günümüzde çok tercih ediliyor. İnsanlar klima, vantilatör vs. kullanmak yerine doğal bir ferahlık istiyorlar.

Doğal Malzemeler Revaçta

Minimal ve modern mimari çizgilerin yanı sıra yazlıklarda kullanılan malzemelerde de doğallığa bir talep söz konusu. Sentetiklikten uzak, ahşap ve doğal taş gibi malzemeler özellikle tercih ediliyor. Bu malzemeler yazlık mekanlarda dekoratif şıklığı da tamamlıyor.

Yazlık ev alacaklar bu 5 maddeye dikkat!

Güvenlik 

Güvenlik konusu yaşam alanlarında en önemli konuların başında geliyor. Eğer yazlık yapı kalabalıktan uzak tek başına bir villa ise kamera sistemi, alarm sistemi gibi önlemler tercih ediliyor. Fakat 5-6 villa ve üzeri bir site ise özel güvenlik elemanları ile güvenlik sağlanıyor. 

Yatırımın yeni adresi: Yazlık evler!

Yazlık evlere zam yağdı!

Yazlık evin de vergisi var!


Geri Dön