04 / 03 / 2024

Yeni konutlar 1 milyar dolara 'doğal' oluyor

Yeni konutlar 1 milyar dolara 'doğal' oluyor

Mermer, traverten, bazalt ve granit gibi yapı ürünlerini kapsayan doğal taş sektörü, konutlarda 'doğal' yapı ürünleri kullanımı trendiyle büyüyor.Prestijli yapı malzemeleri olarak görülen doğal taşlara talepte geçen yıllara göre yüzde 35-40 oranında artış var. Türkiye'deki pazar büyüklüğü 1 milyar doları bulan doğal taş sektörü, yılda 9 milyon ton oranında üretim gerçekleştiriyor. Granit ve doğal taşların diğer yapı malzemelerine göre en önemli özellikleri, doğallıkları olarak görülüyor.

Dünyadaki doğal yapı ürünlerine olan talep Türkiye'deki yeni konutlarda da kendini gösteriyor. Mermer, traverten, granit gibi doğal yapı malzemeleri artık binaların içinde ve dışında geçmişe göre daha fazla tercih ediliyor. Prestijli yapı malzemeleri olarak görülen doğal taşlara Türkiye'de gösterilen talepte yüzde 35-40 oranıda artış olduğu belirtiliyor. Türkiye'deki pazar büyüklüğü 1 milyar doları bulan doğal taş sektörü, yılda 9 milyon ton oranında üretim gerçekleştiriyor. Bu rakamın yüzde 50'sini mermer, yüzde 45'ini traverten ve yüzde 5'ini de diğer doğal taşlar oluşturuyor. Son dönemde konutların gözdesi haline gelen granitin büyük bölümü ise ithal ediliyor. 2005 yılında Türkiye'nin ithal ettiği doğal taşların yüzde 65'ini granit oluşturuyor.

DOĞAL TAŞ TERCİH EDİLİYOR

İnşaat sektörünün son yıllarda ivme kazanmasıyla başta granit olmak üzere doğal taşlara olan talebin arttığına dikkat çeken Granitaş Genel Müdür Yardımcısı Rıza Birincioğlu, yeni konutlarda granit ve doğal taş kullanım oranının yeri ve projesine göre farklılık gösterdiğini, prestijli bir malzeme olan doğal granitin bina içi ve dışında yoğun olarak tercih edildiğini vurguladı.

Doğal taş ve granit, iç mekanlarda; yer döşemesi, merdiven, basamak penceresi, kapı, söve denizliği, banyo ve mutfak tezgahı olarak kullanılıyor. Dış mekanlarda ise, masa, sehpa, banko, kaldırım taşı, havuz ve çeşme gibi alanlarda tercih ediliyor. Birincioğlu'na göre, granit ve doğal taşın diğer yapı malzemelerine göre en önemli özelliği doğal olmaları. Doğadaki en sert yapı malzemesi olan granit, estetik ve zengin renk skalasına sahip,  yapıları dış etkenlerden koruyor, yapı içi iklimi muhafaza ediyor, bakım istemiyor. Doğal granitin kullanıldığı mutfak ve banyo tezgáhları çizilmiyor, ısıdan etkilenmiyor.

METREKARESİ 40-200 YTL ARASINDA

Rıza Birincioğlu, granit ve doğal taşlardaki trendlere ve renk tercihlerine de değinerek, mermerde bej rengin ön plana çıktığı, doğal granitte ise projenin niteliğine göre farklı renkler tercih edildiği bilgisini verdi. Kullanım miktarının yüksek olduğu projelerde ekonomik granitler tercih edilirken, prestijli projelerde kırmızı, sarı, yeşil, siyah renkler seçiliyor.

Granitin fiyatının rengine ve nerede bulunduğuna göre farklılık gösterdiğini aktaran Birincioğlu,  metrekare birim fiyatının 40-200 YTL arasında değiştiğini, gri ve pembe renklerin ekonomik gruplar olduğunun, siyah, yaldızlı, mavi renklilerin özel ürün grupları arasında yer aldığının altını çizdi.

MERMERİN AVANTAJI ÇOK

Stoa Pazarlama ve Satış Müdürü Gökhan Karaman ise, yeni konutlarda doğal taş ve granitin kullanımının yüksek olduğunu kaydederek, sektörün büyüklüğünün 1 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Dünyada 10 yıldır var olan trendin iki yıl önce Türkiye'ye de gelmesiyle, yapı ürünlerinde de birbirine benzeyen malzemeler yerine doğal ürünler kullanılıyor. Karaman, Türkiye'de doğal taş olarak mermer, traverten, bazalt gibi taşların kullanıldığını aktararak, ''Mermer yıllarca insanların uzak durduğu bir ürün oldu. Nitelikli işçilik yoktu. Mimarlar çok fazla sevmekle beraber uygulamadılar. Ciddi avantajlar sunabiliyor. Büyük bloklarla çıkıyor, farklı ebatlarlar tasarımcılara avantaj sunuyor'' diye konuştu.

Mermer ve travertende dünyada söz sahibiyiz

Türkiye doğal taşta dünya üretiminin yüzde 70'ini yapan yedi ülke arasında yer alıyor.

 Türkiye'de 80'in üzerinde değişik yapıda, 120'nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi var. Bu rezervlerin büyük bölümü Afyon, Balıkesir, Muğla, Eskişehir, Denizli, Tokat Çanakkale, Konya, Bilecik, Kırşehir ve Elazığ illerinde bulunuyor.

Mermer Türkiye'de yaklaşık 5 bin civarında ocaktan çıkarılıyor.

Türkiye, mermer ihracatında dünyada önemli bir paya sahip.

Ülkemizde çıkarılan doğal granitlerin çoğu ekonomik grup diye adlandırılan gri renk tonlarındaki granitler olup ayrıca koyu füme ve yeşil renkli ürünler de bulunuyor.

Türkiye'deki doğal granit tüketiminin yüzde 58'i ithal ürünlerden oluşuyor.

Mermer gibi traverten konusunda da dünya pazarında özellikle ABD'ye ihracatta önemli bir paya sahip olan Türkiye'de sarı ve kırmızı renkli travertenler ilgi çekiyor.

(Hürriyet)


Geri Dön