20 / 07 / 2024

Ziya Dağlıer: Yabancıya konut satışında rekor bekliyoruz!

Ziya Dağlıer: Yabancıya konut satışında rekor bekliyoruz!

İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Başkanı Ziya Dağlıer 1 milyon dolar ve üzeri gayrimenkul alana vatandaşlık hakkı verilmesi kararını olumlu karşıladıklarını vurguladı, yabancıya konut satışında rekor beklediklerini söyledi.
İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Başkanı Ziya Dağlıer 1 milyon dolar ve üzeri gayrimenkul alana vatandaşlık hakkı verilmesi kararını olumlu karşıladıklarını vurguladı, yabancıya konut satışında rekor beklediklerini söyledi.


İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) Başkanı Ziya Dağlıer 1 milyon dolar ve üzeri gayrimenkul alana vatandaşlık hakkı verilmesi kararını çok olumlu karşıladıklarını, bu kararla birlikte yeni yılda yabancıya konut satışında rekor beklediklerini ifade etti. Dağlıer, bu kararın dövizdeki artıştan dolayı zor günler geçiren inşaat sektörünü şahlandıracağını söyledi. 


Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alana vatandaşlık hakkı verilmesi ile ilgili yönetmenlik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmenliğin döviz artışından dolayı zor günler geçiren inşaat sektörüne can suyu olması bekleniyor. 


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İMFED Başkanı Ziya Dağlıer, "Hükümetimizin almış olduğu çok isabetli bir karar. Dövizin bu kadar hızlı arttığı bir dönemde ülkeye inşaat sektörü üzerinden döviz sokmayı hedefleyen bu karar hem Türkiye ekonomisi hem de inşaat sektörünü şahlandıracaktır. Bu karar yabancıya konut satışını büyük oranda artırır" dedi. 


Türkiye dünyada ilk 10'da 

Türkiye'de dünyadaki en nitelikli konutlarının inşa edildiğini belirten Dağlıer, "Türkiye inşaat sektöründe dünyanın ilk 10 ülkesinden biri. Türk müteahhitlerin yurtdışındaki müteahhitlik hizmetleri son 10 yılda olağanüstü arttı. Yurtiçinde de inşaat projeleri çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Dünyanın en kaliteli inşaat malzemelerini üretmeye başladık. Türkiye'nin çok güçlü inşaat şirketleri ve iddialı projeleri var. Hem İzmir'de hem de Türkiye genelinde yabancıların ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte konutlar üretiliyor. Türkiye'nin eşsiz coğrafyasını da göz önünde bulundurursak yabancı yatırımcılar gönül rahatlığıyla Türkiye'yi tercih edebilir" ifadelerine yer verdi. 


"Yabancı için fırsat ülke" 

Gayrimenkul alana vatandaşlık ve gayrimenkul sertifikası ile Türkiye'nin yabancı yatırımcı için fırsat ülke haline geldiğini belirten Dağlıer sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Gayrimenkul sertifikası ile yurtdışı yatırımcısının önündeki bürokratik engeller kaldırıldı. Sadece sermayesini getirip Türkiye'deki bir projeye ortak olabiliyorlar. 1 milyon TL ve üzeri gayrimenkul alana vatandaşlık hakkı, gayrimenkul sertifikasını destekleyici bir unsur olabilir. Bu iki düzenleme ile birlikte Türkiye yabancı yatırımcılar için çok cazip bir ülke haline geldi. Yeni yılda hem gayrimenkul ihracı hem de yabancıya gayrimenkul satışmda patlama bekliyoruz. Yurtiçi pazarında da iyi gelişmeler ola çağma ve ekonominin lokomotifi olan inşaatın çok daha iyi bir noktaya geleceğini ümit ediyorum" dedi.


Düzenleme neler içeriyor? 

Yeni yönetmeliğe göre en az 2 milyon Amerikan Doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Ekonomi Bakanlığı'nca tespit edilen veya en az 1 milyon Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şarta ile satan aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca belirlenen yabancılar, Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek. Ayrıca en az 100 kişilik istihdam oluşturduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca, en az 3 milyon Amerikan Doları tutarında mevduata 3 yıl tutma şarta ile Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca ve en az 3 milyon Amerikan Doları tutarında devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartı ile satan aldığı Hazine Müsteşarlığınca belirlenen yabancılara da yine Bakanlar Kurulu Kararı ile Türk vatandaşlığı verilebilecek. 


Yenigün


Geri Dön