22 / 07 / 2024

Zorlu Center için 14 mimarlık ofisi yarışacak

Zorlu Center için 14 mimarlık ofisi yarışacak

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün 96 bin 505 metrekare arsası üzerine inşa edilecek Zorlu Center projesi için yerli ve yabancı 14 grup yarışacak
Zorlu Center'ın 15 Haziran'da başlayan mimari yarışma sürecine 3 haftada 152 mimarlık ve kentsel tasarım bürosu yeterlilik başvurusunda bulundu. İlk elemede yarışacak 14 şirket kaldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 7 Mart'ta gerçekleştirdiği ihalede 800 milyon dolarlık teklif ile Zincirlikuyu'daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96 bin 505 metrekare alanlı arsa üzerine inşa edilecek Zorlu Center projesi için yerli ve yabancı 14 mimarlık bürosu yarışacak.

Yarışma sürecinin 15 Haziran'da başladığını hatırlatan Zorlu Gayrimenkul Genel müdürü Levent Ergül, ''3 haftalık süreçte dünya çapında 167 mimarlık ve kentsel tasarım bürosu yeterlilik başvurusunda bulundu. Bunlardan 117'si dosya sundu'' dedi.

Köksal Anadol, Emre Aysu, Deniz Çağlar Duman, Süha Özkan ve Doğan Tekeli ve kendisinden oluşan danışma kurulunun geçen hafta çalışmalarını tamamladığını belirten Ergül başlangıçta 12 şirketi son eleme turuna bırakmayı düşündüklerini fakat katılımın çok yüksek olması nedeniyle 14 mimarlık ve kentsel tasarım bürosuna dün saat 14.00'te araziye davat ederek yer göstereceklerini söyledi.

Mimarlar projeleri 1 Ekim'de teslim etmelerini estediklerini ifade eden Levent Ergül, jüri üyelerinin 4 ile 6 Ekim tarihleri arasında yapacakları 3 günlük toplantının ardından proje sayısını 4'e düşüreceklerini, 8 Ekim'de de Anıtlar yüksek Kurulu'na projeleri sunacaklarını söyledi.

En geç 19 Kasım'da Zincirlikuyu'ya inşa edecek projenin mimarisinin belli olacağını kaydeden Ergül konuşmasını şu şekilde sürdürdü: ''Yoğun ilgi bekliyorduk. Ama bu kadar olacağını biz bile kestireremiştik. Yapılacak projenin İstanbul'da, İstanbul'un kalbi denilecek bir noktada yer alması özellikle yabancı mimarlık ofislerine çok cazip geldi. Japonya'dan ABD'ye kadar uzanan, bir katılım talebi oldu. Tabi her katılmak istenen, 'buyurun, gelin' diyemedik. Çünkü bunun bir de eleme süreci var. Bunun için kriterlere uymayan ofisleri hemen eledik. En geç Kasım ortalarında ortaya çıkacak proje hem çevre dostu, hem kent dostu, hem de mimari açıdan herkesin çok beğeneceği bir proje olacak. Bu konuda hiçbir şüphem yok''

 

**************

Yarışmaya katılma hakkı kazanan şirketler:

1) Arquitectonica

2) Mario Botta

3) Cafer Bozkurt Mimarlık -Asp Architekten Stuttgart Ortaklığı

4) EAA - Emre Arolat Architects

5) Gregotti Associati International SPA - ARUP Turkey - Arup Italia Srl Konsorsiyumu

6) Has Mimarlık - Llewelyn Davies Yeang Konsorsiyumu

7) ERA Şehircilik Mimarlık

8) Coop Himmelblau + Uras & Dilekçi Architects Konsorsiyumu

9) Steven Holl Architects

10)SUTE

11) Richard Meier & Partners Architects LLP

12) Pelli Clarke Pelli Architects

13) Tabanlıoğlu Mimarlık Ltd

14) Selim Velioğlu -seMiMARLIK Konsorsiyumu

Bundan sonrasında takvim nasıl işleyecek

14 Temmuz soru-cevap tutanağının yarışmacılara yollanması

1 Ekim projelerin teslimi

4-6 Ekim uluslararası jüri tarafından değerlendirme ve sonuçların belirlenmesi

8 Ekim Seçilmiş 4 projenin Anıtlar Yüksek Kurulu'na sunumu

15 Kasım Anıtlar Yüksek Kurulu çalışmaları, elemesi ve önerileri

15-19 Kasım danışma kurulu ve işveren tarafından uygulanacak projenin seçimi


Geri Dön