15 / 06 / 2024

Antalya'da 20 bin konut fazlası var

Antalya'da 20 bin konut fazlası var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Meslek Komitesi Temsilcisi Halil Ersoy, 2008 yılının ilk çeyreğinden itibaren konut satışlarında hızlanma beklediklerini bildirdi.

Ersoy, yaptığı açıklamada, Antalya alt kademe belediyelerinden aldıkları bilgiye göre, inşaat ruhsatı talebinde Konyaaltı beldesinde yüzde 30, Muratpaşa beldesinde yüzde 25, Kepez beldesinde ise yüzde 5 azalma olduğunu söyledi. İnşaat sektörünün durduğunu, Antalya'da rantı yüksek olan doğu ve batı bölgelerinde 20 bin konut fazlası, Kepez beldesinin içinde bulunduğu kuzey bölgelerinde de konut açığı bulunduğunu belirten Ersoy, şöyle konuştu: "İnşaat sektörü durmuştur. Şu anda inşaatını bitirip yeniden inşaata başlayan olmadığı için 2008 yılı birinci ve ikinci aylarında bu sektörde bir hızlanma olacaktır. Eğer konut faizleri de düşüp, fazla konutlar elden çıkacak olursa, 2008 yılı ortalarında sektörde bir iyileşme görülecektir. Konut satışlarında 2008 yılı ilk çeyreğinde hızlanma bekliyoruz."


Ersoy Antalya'da konut fazlasının mutlaka eritilmesi gerektiğini anlatan Ersoy, konut fazlalığın lüks semtlerde yaşandığını kaydetti. Lüks semtlerde yaşayanların ikinci konut almaya yanaşmadığını ifade eden Ersoy, şöyle devam etti: "Konut fazlasının eritilmesi gerekir. Konut fazlası lüks semtlerde daha çoktur. Lüks kesimlerde yaşayanlar ikinci bir daire almaya yanaşmıyor. Kırsal kesimde konut açığı var. Kırsal kesimlerde alt yapıların tamamlanması halinde Duraliler, Varsak ve Kepez semtlerinde ucuz konut üretimine geçilmeli. Lüks semtlerde bol miktarda konut var. Ama dar gelirlilerin yaşadığı bölgelerde konut açığı bulunuyor."


Konut sektöründe 2005 ve 2006 yıllarında bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Ersoy, "2005-2006 yıllarında emlak sektöründe bir hızlanma oldu. Bu arada herkes inşaatçı oldu, herkes konut yaptı. Onun için sektörde sıkıntılar yaşanıyor. 20 bine yakın fazla konut var" dedi.


Fazla konutların 2008 yılının iki üç aylık döneminde tüketilmesi halinde emlak sektörünün 2008 yılında daha iyi duruma geleceğini kaydeden Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı.


"20008'in ikinci yarısından sonra konut satışlarında artış olabilecektir. Şu anda 20 bine yakın konut fazlalığı vardır. Bu fazlalıklar genelde rantı yüksek olan doğu ve batı bölgelerinde bulunuyor. Kuzeyde Kepez bölgesinde konut açığı vardır. Çünkü müteahhitler rantı yüksek olduğu için Antalya'nın doğu ve batısına yüklendi."


Geri Dön