25 / 07 / 2024

Kadir Kurtuluş: İştahlı müteahhitler arsa fiyatlarını yükseltti!

Kadir Kurtuluş: İştahlı müteahhitler arsa fiyatlarını yükseltti!

Avukat Kadir Kurtuluş, konut sektörünün sorunlarının konuşulduğu Emlakkulisi.com Sektör Buluşmaları toplantısında değerlendirme yaptı...

30 Mart'ta gerçekleştirilen Emlakkulisi.com Sektör Buluşmaları toplantısına katılan Avukat Kadir Kurtuluş, müteahhitlerin çok iştahlı olması sebebiyle arsa maliyetlerinin yükseldiğini dile getirdi.Avukat Kadir Kurtuluş'un konuşması şu şekilde;


"Sözleşmeleri sağlam yaptıktan sonra bir problem yok. Yani şuna iyi bakmak lazım; Araziler gelir ama bunlar 2-3 yıl sonra sonuçlarını doğuracaktır sözleşmeler. 2-3 yıl sonra kat irtifakı kuramazsınız. "Niye kuramadım?" demeyin. Sözleşmeleri çok sağlam yapmanız gerekiyor. 


Müteahhitler çok iştahlılar. Yeni projeye başlayıp satıp bitip yeni bir projeye başlayacak. Başka yatırımlar yapmaya başlıyorlar. Başka projeye başlayınca likidite  krizine giriyorlar. İkinci tür müteahhit de diyor ki; Bu kadar personelim var, bu kadar vincim var bunlarla bir şey yapmam lazım diyor. Beklenti zinciri böyle tüketiciye kadar gidiyor.


Bu dünyada sahip olunacak en zor şey beklentidir, satması en zor şey de beklentidir. Kar dediği şey müteahhitin bana göre stok. Arsa maliyetini düşürmemiz gerekiyor diyor herkes ama düşmüyor. Bunun nedeni müteahhitlerin iştahı. Bu sefer ne oluyor? Arsa maliyeti şişiyor. Ee arsa sahibinin de bir beklentisi var. O da "kar edeceğim" diyor. Bu beklenti olunca yatırımcının beklentisi ne olacak? Yatırımcının beklentisini karşılayamıyorlar. Hadi yatırımcının beklentisini karşıladın bu sefer inşaatta problemler var. Net-Brüt metrekare ayrımları var. Bu sefer tüketicinin beklentisi karşılanmıyor. Bu zincirin bir sonu var.


Yabancı yatırımcı niye gelmiyor. Bu çok matematik işi. Türkiye'de ve dünyada siyasi şeyler sürekli oluyor tabi. Bakıyoruz metrekare fiyatlarına çok ciddi fiyatlar. Peki bu fiyatlardan kiralanıyor mu? Kiralanmıyor. Yatırımcı neden gelsin? Onun derdi para kazanmak. Oturacaksa tek bir ev alacak bu da bizim sektöre pek bir katkı katmaz zaten. Bunları çok iyi analiz etmek gerekiyor. 


Bence bir yerde beklenti fazlaysa sırf iş yapmak için orayı çok zorlamamalı. Şu anda ne var? Biraz daha İstanbul'un dışında çok ucuz konut satabilirsiniz. Bence bu çok mantıklı."

Geri Dön