25 / 06 / 2024

AOÇ arazisinde '2. kiralama ihalesi' iddiası!

AOÇ arazisinde '2. kiralama ihalesi' iddiası!

Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yapılan Beştepe Külliyesi’nin karşısındaki arazi için özel ihale düzenlendiği öğrenildi. Otopark yapılması öngörülen alanı kimin kiraladığı duyurulmadı.Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) içinde yer alan ve “Ankapark'ın yanında yer alan tarımsal alan” için 22 Şubat 2021'de iki ayrı ihale gerçekleştirildi. Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre; ilk ihaleyi  Ankara  Büyükşehir Belediyesi kazanırken, ikinci ihalenin sonucu ve kimin aldığı belirtilmedi. 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, konu hakkında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması talebiyle TBMM'ye önerge sundu. Hakverdi, AOÇ içerisindeki 74 bin metrekare büyüklüğe sahip birinci derece doğal SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak kiraya verilmesine ilişkin ihale yapıldığını anımsattı.

AOÇ arazisinde 2. kiralama ihalesi iddiası!

CHP'li Hakverdi, “Bu ihalede Ankara Büyükşehir, toplam 35 bin 382 metrekarelik taşınmazın 10 yıllığına kiralanması ihalesini 75 bin TL bedelle kazandı. İkinci bir ihale daha yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın karşısında bulunan otopark yapılması öngürülen ihaleyi kim ya da kimler kazandı? Atatürk'ün şartlı mirasına aykırı olarak yapılan ve dava konusu olan kaç yapı, yapıldı?” sorularını yöneltti.

ABB iştiraki Anket A.Ş.'den AOÇ arazisi için 75 bin TL teklif!


Geri Dön