15 / 07 / 2024

Kent ve doğa savunucularından Sarıyer'deki JW Marriott Otel'in inşaatı durdurulsun çağrısı!

Kent ve doğa savunucularından Sarıyer'deki JW Marriott Otel'in inşaatı durdurulsun çağrısı!

Sarıyer Hacıosman kavşağındaki otelin önünde bir araya gelen kent ve doğa savunucuları, depremde risk taşıdığı raporlarla belirlenmiş olan yapının yıkılmasını istedi.Kent ve doğa savunucuları dün İstanbul Sarıyer Hacıosman kavşağında yer alan JW Marriott Otel inşaatının durdurulması ve yıkılması talebiyle buluştu.

Bianet'in aktardığı detaylara göre ruhsatı daha önce Danıştay ve Bakanlık tarafından iptal edilmiş lan ve Sarıyer Belediyesi tarafından mühürlenen yapı, 1989'dan beri kaba inşaat halinde.

Söz konusu yapının 34 sene boyunca yağmur suyu, rüzgâr gibi çeşitli hava olayları nedeniyle korozyona uğradığını dile getiren kent ve doğa savunucuları, İstanbul İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün, Sarıyer Belediyesi'nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda sessiz kaldıklarını söyledi.

Hak savunucuları yaptıkları eylemlerini sonlandırılırken söz konusu otel projesinin inşaatı durdurulana dek, her hafta salı günü saat 19.00’da JW Marriott Otel inşaatı önünde nöbet tutacaklarını açıklayarak mega kent İstanbul’daki tüm kent ve doğa savunucularını kendileriyle dayanışmaya davet ettiler.

Kent ve doğa savunucularından Sarıyer deki JW Marriott Otel in inşaatı durdurulsun çağrısı!


RANT TEZGAHI


Kuzey Ormanları Savunması’nın aktardığı detaylara göre, Sarıyer Kent ve Doğa Savunucuları’nın eylem sırasında okudukları basın açıklaması özetle şu şekilde: “Sarıyer Kent ve Doğa Savunucuları; Sarıyer coğrafyasında halkın çıkarından yana olmayan her türlü yapılaşmaya, betonlaşmaya, rant tezgahlarına, halk sağlığını tehdit eden, hava kirliliği yaratan tüm sorumsuzluklara karşı kararlılıkla mücadeleye devam ediyor. Söz konusu bu mücadele içerisindeki en önemli köşe taşı da; bu arkamızdaki enkaz otelin yapımına karşı vermiş olduğumuz haklı mücadeledir.

“Cesaretimizi ve gücümüzü artıran, duyarlı, aktif vatandaş desteğinin giderek büyümesidir. Aynı ilgi, alaka, işbirliği ve koordinasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesi'nden de beklemek hakkımızdır.

“Yasanın etrafından dolaşıp işi kitabına uygun gösterme peşindeki söz konusu bu otel zinciri; bir yandan şirin gözüküp, tepkileri soğutmaya, bir yandan da inşaatı sürdürmeye kararlı görünüyor. Tek hedefi rant ve kâr olanların; çevre, insan canı, ekosistem, kilitlenen ve hava kirliliği yaratan trafik, estetik gibi kaygılarının olmadığını biliyoruz. Fakat bizim var. 

“Depremde risk taşıdığı çeşitli raporlarla belgelenmiş olan söz konusu bu yapının; İstanbul depremi kapıdayken yalnızca içinde yaşayanlar için bir toplu mezar olmayıp, olası deprem sonrasındaki hayati saatlerde çevre trafiğini de bloke edeceği, ulaşımı engelleyerek, ek ölümlere sebep olabileceği kaygılarını taşıyoruz. O nedenle ciğerimize saplanmış bu hançerin, daha önce de çeşitli vesilelerle belirtmiş olduğumuz gibi gibi ivedilikle ve tamamen yıkılmasını talep ediyoruz.

“Makyaj sökümler çözüm olamaz. Rant şebekelerinin korkulu rüyası olmayı sürdüreceğiz.” 

 

Aydın, Denizli ve Ordu'da 5 adet arsa ve arazi yüzde 20 indirimle satılacak! Milli Emlak arsa satışları Temmuz! 

Altın son viraja giriyor! İslam Memiş yarını işaret etti! Altın fiyatları ne olacak; yükselecek mi, düşecek mi?

Konut piyasası dengeye oturmadı: 2+1 evlerin kirası hala 20 bin TL! 


Geri Dön