17 / 04 / 2024

240 bin konut yaptık, 3.2 milyon kişi doydu, yeniden atağa geçiyoruz

240 bin konut yaptık, 3.2 milyon kişi doydu, yeniden atağa geçiyoruz

TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, bir süredir ara verdikleri yeni proje ihalelerine ekim ayında başlayacaklarını ifade ederek, "2008 Mart ayından itibaren yeni dönem atılımına geçiyoruz. 500 bin konut hedefi için hızla çalışacağız" dedi.

Bayraktar,  TOKİ  projelerinde 800 bin kişinin istihdam edildiğini, bu sayede 3.2 milyon kişinin karnının doyduğunu vurguladı.


TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, yeni dönem atılımları için ihalelere biraz ara verdiklerini belirterek, "Ekim ayından itibaren ihalelere yeniden başlayacağız. 2008 yılı mart ayından itibaren yeni bir atılıma geçip, Başbakanımızın koyduğu 500 bin konut hedefine hızla yürüyeceğiz. Türkiye, yeniden şantiyeye dönecek" dedi. Kendi dönemlerinde 240 bin konut yapımının gerçekleştiğini vurgulayan Bayraktar, "800'e yakın şantiyeden yönetilen inşaatlarımızda 800 bin kişi çalıştı ve çalışıyor. Aileleri 4'er kişi kabul edersek, 3.2 milyon kişi TOKİ'nin yürüttüğü projelerden ekmek yedi ve yiyor" diye konuştu.


GECEKONDU VE KENTSEL DÖNÜŞÜM: Erdoğan Bayraktar, yeni dönemde özellikle büyük kentlerde gecekondu dönüşüm ve kentsel yenileme projelerine ağırlık vereceklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Daha önce 120 belediyeyle yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde yürüttüğümüz projeler artık meyvelerini vermeye başladı. Şimdi bunları hızlandırmak, İstanbul, Ankara, izmir gibi büyük şehirlerimizde merkezleri rahatlatacak uydu kentler oluşturmak istiyoruz."


400 MÜTEAHHİTLE ÇALIŞIYORUZ: Bayraktar, TOKİ'nin projelerinde 400 müteahhitin görev aldığını ifade ederek, şunları dile getirdi: "70-80 kadar müteahhit, bizim projelerimiz sayesinde kendisini geliştirdi, yurt dışına açıldı, ülkemize döviz de kazandırmaya başladı. Bu müteahhitlerden memnun kalmadıklarımız ve sorun çıkaranlar da oldu. Bunlar bize zarar vermeden yolumuzu ayırdık. Bir-iki tane projeyi tamamlayamayan da çıktı. Onları da başka müteahhitlerle tamamladık."


55'İN ALTINDA KALAN GİREMEZ: Müteahhitlerin performanslarıyla ilgili ellerinde çok ayrıntılı veri oluştuğunu kaydeden Bayraktar, bu konudaki yeni planlarını şöyle anlattı: "Müteahhitler, iş yaparak değil, iş alarak para kazanmaya alışmışlardı. Biz bunu tersine çevirdik. Artık iş yapan paraya kavuşabiliyor. Ayrıca müteahhitler için bir puanlama sistemi oluşturuyoruz. Bizden 55'in altında bir puan alan müteahhit kesinlikle projelerimize, ihalelerimize giremeyecek. Aynı sistemi bugüne kadar bizim projelerimizde görev almamış müteahhitlere de uygulayacağız."


SANDIKTA ETKİSİ OLDU: Bayraktar, "TOKİ'nin 240 bin konut yapması, dar gelirliye konut projeleri sandıkta AKP'ye ne kadar oy olarak döndü? AKP'nin seçim başarısında TOKİ'nin payi nedir?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bu konuda çeşitli tahminler yapanlar var. 240 bin konut yapmışız. 4'er kişilik aileden 1 milyon kişiye ulaşmışız demektir. Mutlaka olumlu etkimiz olmuştur ama oranı nedir bilemiyorum."


Deprem hasarlı 70 bin konutu yenilemek için proje başlıyor


TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, İstanbul'da 1999 Marmara Depremi sırasında zarar gören 70 bin konuttan halen "oturulamaz" durumdaki 17 bininden başlamak üzere bir dönüşüm projesi başlatacaklarını bildirdi. Bayraktar, bu projeyi şöyle anlattı: "Deprem hasarlı binalarda oturanları toplayacağız. Mevcut konutlarını peşinat sayıp, 15 yıl vadeli ödemeyle yeni konutlara taşınmalarını sağlayacağız. İtiraz edenlerin konutlarını elde edeceğimiz yetkiye kamulaştırma yoluna gideceğiz. Bu şekilde en azından hızlı bir şekilde İstanbul'daki 70 bin hasarlı konutun yenilenmesi sağlanacak."


354 okul 15 araştırma hastanesi yapıyoruz


ERDOĞAN Bayraktar, TOKİ'nin bir yandan konut üretirken, diğer taraftan da sağlık ve eğitim altyapısına da deneyimiyle destek verdiğini vurguladı. Bayraktar, şunları söyledi: "Kendi projelerimiz içinde okul yapıyoruz, bunların kaynağını biz yaratıyoruz. Bunun yanısıra Milli Eğitim Bakanlığımız bizden istekte bulundu. Türkiye genelinde 354 ilköğretim okulu ve lise yapımına başladık. Ayrıca İstanbul'dan Adana'ya, Adıyaman'dan Afyon'a kadar 15 değişik ilimizde de araştırla hastanesi yapıyoruz. Okulların parasını Milli Eğitim Bakanlığı, hastanelerinkini de Sağlık Bakanlığı 5 yıl vadeli olarak bize ödeyecek. Okulların maliyeti 2.5-4 milyon YTL arasında değişiyor."


12 milyar YTL'lik kaynak oluşacak


TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, yeni dönemde dar gelirliye daha fazla konut üretmeye özen göstereceklerini belirtti. Bayraktar, "Peki kaynağınız var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "6.5 milyar YTL alacağımız, 5.5 milyar YTL'lik de malımız var. Yani, 12 milyar YTL'lik bir kaynak söz konusu. Tabi bu kaynağın hemen bugünden yarına elimize geçmesi mümkün değil. Örneğin hasılat paylaşımıyla gerçekleşen projelerde konutlar satıldıkça biz de payımızı alıyoruz."


TOKİ tabelası gören projelere güveniyor


ERDOĞAN Bayraktar, "hasılat paylaşımı"yla yürüttükleri projelerden memnun olduklarını belirterek, "Yürüyen projelerde TOKİ'nin tabelasını gören vatandaş, oradaki konutlara, kalitesine güveniyor, gönül rahatlığıyla konutunu alıyor. TOKİ'yi zaman zaman muhalefet partileri de örnek gösteriyor" dedi.


Çimento fabrikalarına küçük ortak olmayı düşünebiliriz


ERDOĞAN Bayraktar, bir ara ciddi tartışmalar yaptığı çimento sektörüne yine yüklendi. Bayraktar, bu konuda şöyle konuştu: "Çimento fabrikaları tamamiyle özelleşti, bizim işimiz zorlaştı. Maalesef dışarıya ucuz içeriye pahalı satıyorlar. Bir türlü de bu konu düzelmiyor. Onlar hep, 'inşaat maliyetindeki payımız büyük değil' diye savunma yapıyorlar. Doğu, çimentonun inşaat maliyetindeki payı fazla büyük olmayabilir. Ancak, çimentonun fiyatı yükselince, diğer malzemelerde de fiyat artışları oluyor. Biz çimentoda karşılaştığımız bu sorunun üstesinden gelmek için yeni kuralacak çimento fabrikalarına küçük hisselerle girmeyi bile planlıyoruz."


16 milyon şehir konutunun en az yarısı yenilenmeli


TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, vatandaşların artık yeni konutlara yöneldiğine dikkat çekerek, "Aslında Türkiye'de 16 milyon dolayında olan şehir konutlarından en az yarısının yenilenmesi gerekiyor. Biz TOKİ olarak konut arazisi yaratmada yardımcı oluyoruz, atıl arazileri değerlendiriyoruz. Buralarda da giderek çok güzel konut projeleri ortaya çıkıyor" dedi.(Hürriyet)


Geri Dön