27 / 02 / 2024

En düşük mortgage kredisi hangi bankada?

En düşük mortgage kredisi hangi bankada?

Ev almak isteyen bir vatandaş yüzde 1.29 faiz ile 20 yıl vadeli 100 bin YTL kredi için ayda bin 643 YTL ödeyecek. En düşük mortgage kredisi hangi bankada?Mortgage sisteminin Türkiye'de tam anlamıyla işlerlik kazanması ve 'kira öder gibi ev sahibi olma' mantığı ile çalışması için konut kredilerinde faizlerin yüzde 1'in altına inmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, sistemin Türkiye'de 2009 yılından önce hayata geçmesinin zor olduğunu belirtiyor. ABD ve Avrupa'da gayrimenkul satın almak isteyen müşterilerine düşük faiz oranı ve 30 yıl vade ile kredi veren bankalar, Türkiye'de ise ortalama yüzde 1.30 faiz oranları ile şimdilik sadece ödeme gücü yüksek üst gelir grubuna hitap ediyor. Piyasadaki en düşük konut kredisi faizinin yüzde 1.29 olduğundan yola çıkarak, 20 yıl vadeli 100 bin YTL'lik bir konut kredisi kullanan müşteri ayda bin 643 YTL ödeme yapmak durumunda. Aynı vade ve faiz oranı ile 50 bin YTL'lik konut kredisi kullanan bir tüketici ise ayda 821 YTL ödeyerek ev sahibi olabiliyor.

En düşük faiz Anadolubank'ta

Bu hafta konutta en düşük faiz oranını uygulayan banka yine Anadolubank olurken, bankanın uyguladığı faiz oranı yüzde 1.29. Faizlerdeki düşüş trendini takip eden ve konutta faizleri yüzde 1.30'a geri çeken Vakıfbank ise en düşük konut faizi sunan ikinci banka. Finansbank'ın konut faizleri yüzde 1.32 iken Garanti Bankası da müşterilerine konut kredileri için yüzde 1.32 faiz oranı uyguluyor. İş Bankası'nın konut kredileri için talep ettiği faiz oranı yüzde 1.33. HSBC ve Akbank yüzde 1.34'lük faiz oranları uygularken, Denizbank konutta faiz oranlarını yüzde 1.35'le sınırlandırdı.

(Sabah)

Editörün notu: Bu haberdeki nesaplamalar, bankaların ilan ettiği faiz oranları üzerinden hesaplandı. Bankaların istediği komisyonlar ve dosya masrafları şubeden şubeye bile değiştiği için araştırma kapsamına alınmadı.


Geri Dön