16 / 04 / 2024

İncelemeden Mortgage'de kredi kararı vermeyin

İncelemeden Mortgage'de kredi kararı vermeyin

Mortgage'nin işlerlik kazanmasının ardından farklı ihtiyaç ve risklere göre bir çok farklı ürün piyasaya sunuldu. 

Ancak bu ürünlerde tüketicinin aklının karışmasına yol açtı. Hürriyet Emlak yaşam olarak bizde bu hafta tüketicilerin mortgage kredisi kullanırken hangi kriterlere dikkat etmesi gerektiğini belirlemeye çalıştık.


Mortgage'nin işlerlik kazanmasının ardından bankacılık sektörü tüketicilerin farklı ihtiyaç ve risk algılarına göre çeşitli konut kredi ürünü çıkardı. Sektörde farklı isimler altında tüketiciye sunulan bu ürünler, tüketicin aklını karıştırırken, birçok banka tüketiciyi ürünlerle ilgili aydınlatarak, doğru ürüne yönlendirmeye çalışıyor. Ancak tüketici hala sabit faizden yana tercihini kullanırken, sıkı bir incelemeyle farklı mortgage ürünlerinden daha avantajlı çıkma şansı elde edilebiliyor.


Herkesin hesabı farklı


Sabit faizli kredi kullanırken vadenin ve faiz oranının baştan belli olması ve her ay ödenecek taksit miktarının belirlenmesi tüketicilerin güvenli bulduğu tartışılmaz. Ancak yeni ürünler sayesinde tüketiciler kredi vadesi boyunca kendi hesabını kendi yapma şansına sahip oluyor.


Düşen faizli mortgage


Örneğin değişken faizli kredi kullanarak piyasaların riskini almak istemeyenler ve faiz indiriminden yararlanmak isteyenler indirimli, düşen faizli, kişiye özel kredi ürününden yararlanarak vade boyunca faizini düşürme imkanı ile taksitlerini de aşağı çekebiliyor.


Artan ve azalan taksit


Bütçelerine göre ödemelerini ayarlamak isteyen tüketiciler için artan ve azalan taksitli seçenek sunuluyor. Kredinin ilk dönemlerinde daha düşük taksit ödemek isteyen tüketiciler için, kredi taksitlerinin düşük başladığı ve kredi vadesi süresince kademeli olarak arttığı 'Artan Taksitli Kredi'den yararlanabiliyor. Azalan Taksitli Kredi'de gelecek dönemlerde giderlerinin artacağını düşünen tüketiciler ilk dönemlerde yüksek tutarlı taksit ödeyerek sonraki dönemlerdeki aylık taksitlerini azaltma yonula gidebiliyor.


Türkiye'de uygulanan 'mortgage' ürünleri


Sabit Faizli: "Kredi vadesi boyunca faiz oranım değişmesin, her ay ne kadar taksit ödeyeceğimi bileyim." diyen tüketiciler için öneriliyor. Bu ürün ile tüketiciler vadesi boyunca her ay ne ödeme yapacağını hesaplamış oluyor.


Değişken Faizli: Konut kredi faizlerinde düşüş öngörüsüne sahip olan tüketiciler için öneriliyor. Bu ürün ile kredi kullanan tüketiciler, faizlerdeki dalgalanmadan rahatsız olmazken, faizlerin aşağı veya yukarı yönlü seyrine göre aylık ödeme tutarları da değişebiliyor.


Sabit ve Değişken Faiz bir arada: Bu ürün de ise tüketici "İlk birkaç sene kredi faizini sabit tutup, sonraki dönemde faiz hareketlerine göre değişken faiz uygulamasına geçebiliyor.


Esnek Faizli Kredi: Faiz ve vadede değişiklik imkanı yakalamak isteyen tüketicilere öneriliyor. Tüketeci "Faizim güncellensin ama taksit tutarım değişmesin. Kredimin vadesi kısalsın ya da uzasın." Şeklinde seçeneklere sahip oluyor.


Düşük Faizli Kredi: Faizler aşağı yönlü hareket ettikçe faiz oranı değişebilen kredi türü olan bu üründe tüketici, faizlerin yukarı yönlü seyrinden muaf tutuluyor.


İndirimli: Tüketicinin kullandığı kredinin faizinin bir bölümünün kredi kullanımı sırasında ödenmesini içeriyor. Böylece tüketici daha az taksit öderken, en başta ödemenin büyük bölümünü birikimi ile yapmış oluyor.


Her Şey Dahil: Dosya masrafı, komisyon gibi kredi kullanımı sırasında oluşan masrafların kredilendirmeyi sağlıyor. Böylece masraflarda vadeye yayılıyor.


Taksitleri Azalan Artan: Vade boyunca ödenecek taksit miktarları artarak yada azalarak belirlenebiliyor. Tüketeci düşük taksitle başlayarak taksitleri vade boyunca artırabilirken, yüksek taksit ile başlayarak vade boyunca azalan taktit imkanı yakalayabiliyor.


Ara Ödemeli: Bu üründe ise tüketici ara ödemeler yaparak aylık taksit tutarını azaltabiliyor. Periyodu tüketicin talebine göre ayarlanan ara ödemelerle faiz yükü ve ana para azalıyor.


Destek ya da Evini Gösterene: Tüketici mevcut konutunu teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyor. Bu kredide faiz oranı, nakit kredi faiz oranlarına göre daha düşük seyrediyor. Genellikle ev tadilatı, iç dekorasyon gibi yüksek tutarlı harcamalar için kullanılabiliyor.


Hürriyet


Geri Dön