25 / 06 / 2024

Yabancıya konut satışı yüzde 29 arttı!

Yabancıya konut satışı yüzde 29 arttı!

Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında bir önceki yıla göre 3 bin 885 daha az konut satışı gerçekleşirken yabancıya konut satışı yüzde 29 arttı. Böylece yabancıya konut satışı son 5 yılın en yüksek seviyesini gördü...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan konut satış istatistiklerini derleyen yabancıya konut satışının öncüsü Antalya Homes; Türkiye'de bu yılın Ocak ve Şubat aylarında bir önceki yıla göre 3 bin 885 daha az konut satılırken, yabancıya konut satışının yüzde 29 artarak son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ifade etti.

Türkiye’den en çok konut alan ülke vatandaşları ise Iraklılar oldu.  Iraklıları sırasıyla, Suudi Arabistan, Rusya, Afganistan, Kuveyt ve İran vatandaşları izledi. 

Yabancılara konut satışları geçtiğimiz yılın Ocak ve Şubat aylarında 2 bin 692 düzeyindeyken, bu yılın aynı döneminde yüzde 29 artarak 3 bin 471'e yükseldi. 2017’de 5 milyar dolara yaklaşan yabancıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımının bu yıl da artarak devam etmesi bekleniyor.

Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak isteyen yabancılar en çok İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Trabzon’u tercih ediyor. 
 
Konuyla ilgili açıklama yapan GYODER’in yeni üyesi Antalya Homes Emlak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Tekçe, “Konut satışında son 5 yıldır her sene başında artış gösteren rakamlar bu sene düşüşe geçti. Konut satışlarındaki gerilemede talep doygunluğu, kredi faiz oranlarındaki artış ve bankaların kredi kullandırmada çok istekli olmamaları etkili. 2017 yılında yabancılara satış konusunda vatandaşlık hakkı verilmesi ve KDV muafiyeti gibi yeni düzenlemeler yabancı ülke vatandaşlarının ülkemize olan ilgisini artırdı. 2013 öncesi yabancılara yılda 1.500 konut satılırken, 2017 yılında bu sayı 22 bini aştı. Yabancıların ülkemizdeki gayrimenkul yatırımı 2017’de 5 milyar dolara yaklaştı. 2018’in ilk 2 ayı geçtiğimiz yıla göre yabancıya konut satışının daha hareketli geçeceğini ortaya koyuyor.” diye konuştu.

 


Geri Dön