05 / 03 / 2024

Muğla Akbük Koyu'nda kaçak yapılar yıkılıyor!

Muğla Akbük Koyu'nda kaçak yapılar yıkılıyor!

Muğla'nın Menteşe ilçesi Akbük Koyu'nda yer alan kaçak yapıların yıkımı hız kesmeden devam ediyor. Muğla'nın Menteşe Belediyesi ekipleri, Akbük Mahallesi'nde idari yargı süreçleri tamamlanan toplam 32 yapının yıkımını Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü gözetiminde sürdürüyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Akbük'te dün ilk olarak Akbük Koyu'nun uç kısmında yer alan bir tesisin eklentileri yıkıldı. Ekipler daha sonra kaçak konteynerin yer aldığı bölge ve bungalov evleri yıktı. İkinci gün de ekipler, erken saatlerde ormandaki kaçak yapıların yıkım çalışmaları için düğmeye bastı. Akbük Koyu'ndaki yıkım çalışmalarının Cuma gününe kadar süreceği bildirildi.

Muğla Akbük Koyu nda kaçak yapılar yıkılıyor!

"Rant uğruna doğayı talan edenlere göz açtırmayacağız"

Menteşe Belediyesi'nin yaptığı yazılı açıklamada Menteşe Akbük Koyu'nda kaçak yapılaşmaya müsaade edilmeyeceği belirtildi. Doğal güzelliğe sahip Akbük Koyu'nun, mavi yolculuğun önemli destinasyonlarından olduğu belirtilen açıklamada, "Yıkılan yerler, kararı kesinleşmiş, yargı yolu artık kapanmış yapılardır. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş ve buna karşı idari yargı süreçleri reddedilerek iptali kesinleşmiştir." ifadelerine yer verildi.

Muğla Akbük Koyu nda kaçak yapılar yıkılıyor!

Yaşanan bu yıkım sürecinin yeni olmadığı bildirilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Yıkım, 2020'de başlamasına rağmen alınan yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle yarım kalmıştır. Kararın kalkmasıyla yıkım süreci yeniden başlamıştır. Tüm kamu kurumlarıyla iş birliği içinde ve yargı kararlarına uygun şekilde, doğayı tehdit ve talan eden tüm kaçak yapılarla ilgili yıkım işlemlerimiz kararlılıkla devam edecek. Akbük'te rant uğruna doğayı talan edenlere, kanunları hiçe sayarak kaçak yapılar inşa edenlere asla göz açtırmayacağız."

 

Bolu Yedigöller'deki kaçak yapılar yıkılıyor!


Geri Dön