05 / 03 / 2024

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 2'nci pistinde son durum ne?

 Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 2'nci pistinde son durum ne?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist 7 senedir tartışılıyor. Pistin açılışında sürekli ertelemeler yapılıyor Bu Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti, iki bölüm şeklinde iki defa ihale edildi. Sözcü Gazetesi köşe yazarı Çiğdem Toker bugünkü köşesinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pistindeki son durumu kaleme aldı.

İşte Çiğdem Toker'in o yazısı...

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist 7 senedir tartışılıyor. Pistin açılışında sürekli ertelemeler yapılıyor Bu Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti, iki bölüm şeklinde iki defa ihale edildi. 

İkinci pistin ikinci kısım ihalesini Makyol almıştı ancak daha sonrasında şirketin ortaklık yapısında değişiklikler oldu. Makyol pisti üç şirketten biri haline geldi. Şirketin adı, “KMC Sabiha Gökçen Havaalanı Adi Ortaklığı” oldu. Büyük ortak yüzde 50 ile Kalyon olurken, Cengiz ile Makyol yüzde 25'er paya sahip oldu. 

 Sabiha Gökçen Havalimanı nın 2 nci pistinde son durum ne?

Kalyon ile Cengiz, İstanbul Havalimanı'nın işletmesini üstlenen İGA'nın ortakları. Aynı zamanda, Ticaret Sicil'de KMC Adi Ortaklığın şirketinin adresi Kalyon'un Kavacık'taki merkezi şeklinde görülüyor.

Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan rağbet yükseldi. Orada ikinci pistin tamamlanması talebin katlanması anlamına geliyor. Bu durum, garantisi bulunan İstanbul Havalimanı'nın lehine mi yoksa aleyhine mi olur?

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından, CHP Milletvekili Gülizar Emecan'ın sorusuna verilen cevap dikkatleri çekti. Adil Karaismailoğlu, “Covid-19 pandemisi nedeniyle proje sürecinde aksaklıklar meydana geldiğini, işin bitim tarihinin 28 Aralık 2021 olarak revize edildiği”ne dikkat çekti. “Söz konusu pistin tamamlanamamasından kaynaklı kamunun uğradığı bir zarar bulunmakta mıdır?” sorusunu ise maliyetin yükselmediğini belirterek cevapladı. 

Bu iyi bir haber niteliğine sahip, çünkü pist tünelinde meydana gelen çatlak sebebiyle, güçlendirme gereksiniminin oluştuğu, bu ihtiyaç için de ek 400 milyon Türk Lirası'nın gerekli olduğu, Ankara'da tartışılıyordu.

Karaismailoğlu, soruyu bu şekilde cevapladığına göre, demek ki Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pisti için ek bir ihale ihtiyacı oluşmayacak. 

Sabiha Gökçen Havalimanı'na ikinci pistin yapımı mecliste!

İstanbullulara müjde! Kadıköy-Sabiha Gökçen arası kesintisiz bağlantı sağlanacak!


Geri Dön