02 / 03 / 2024

TOKİ'nin vadettiği konutları tamamlaması mümkün mü? Uzmanlar açıkladı...

TOKİ'nin vadettiği konutları tamamlaması mümkün mü? Uzmanlar açıkladı...

TOKİ verilerine göre kısa sürede teslim edilmesi planlanan konut sayısı 25 bin adet. Bu sayı 650 bin konut sözünün sadece yüzde 8'ini oluşturuyor. Peki TOKİ'nin vadettiği konutları tamamlaması mümkün mü? Uzmanlar açıkladı...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrasında  650 bin konutun teslim edileceğini açıklamıştı.  TOKİ  Verilerine göre yakın bir zamanda teslim edilmesi planlanan TOKİ konutlarını sayısı sadece 25 bin adet. Peki TOKİ vadettiği konutları tamamlayabilecek mi? Konuyla ilgili uzmanlardan açıklama geldi. 

650 BİN TAMAMLANABİLECEK Mİ?

Odatv, bir yıl önce hükümetin 319 bin daire tamamlama vaadinin mümkün olmadığını teknik olarak açıklamıştı. Yine Oda TV'de yer aşan habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin yeni konut vaadi bir yılı tamamlamasına az bir süre kaldı. TOKİ tarafından ihalesi yapılmış konut miktarı ise toplamda 108 bin 936 adet olduğu belirtildi. 

TOKİ nin vadettiği konutları tamamlaması mümkün mü? Uzmanlar açıkladı...

TOKİ VADETTİĞİ KONUTLARI TAMAMLAYABİLECEK Mİ?

Geçen sene mart ayında Odatv’nin ulaştığı uzman bir isim bu projenin imkansız olduğunu, hükümetin bir yılda 319 bin daire tamamlama vaadinin neden mümkün olmadığını teknik olarak açıklamıştı.

Dönemin Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu da sektördeki usta ve kalfa gibi işgücü eksikliğine ve konutları bir yılda bitirmenin zorluğuna dikkat çekerek, “İşçi, kalfa, usta çok büyük sıkıntı; bunu kabul ediyorum" ifadelerini kullanmıştı. 

TOKİ nin vadettiği konutları tamamlaması mümkün mü? Uzmanlar açıkladı...

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), 6 Şubat depreminden etkilenen vatandaşlara kısa vadede sadece 25 bin konut teslim edilebileceğini belirtti.Bu sayının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen seneki vaadinin sadece yüzde 8’ine tekabül ettiğini açıklayan İMO, son 1 yılda TOKİ tarafından ihalesi yapılmış konut miktarının ise toplamda 108 bin 936 adet olduğunu belirtti. 

Bunlardan bir kısmının inşasına henüz hiç başlanmaduı ve tamamlanma oranı yüzde 70’in üzerinde olan konut sayısının 25 bin 119 olduğu, yani kısa vadede bitirilip teslim edilebilecek konut miktarının TOKİ verilerine göre 25 bin civarında olduğu belirtildi.

TOKİ açıkladı! Adana'da 2+1,3+1 deprem konutlarında son düzlüğe girildi!

CHP'li Özgür Karabat: 'Vatandaşlar TOKİ'den 250-300 bin liraya konut beklerken fiyatlar 4 milyon TL'ye çıktı'

AK Parti Milletvekili Atay Uslu: TOKİ eliyle şu ana kadar 1,4 milyon konut yapıldı!

TOKİ Tuzla mağdurlarından eylem!


 


Geri Dön